Irány Kroměříž! - 1. rész: Virágos kert

A Jaromír Sörözőinkben kapható kroměříži Maxmilian kisüzemi/kézműves/kraft (a mostanában használt terminológiából mindenki szabadon válassza ki a neki tetszőt) sörfőzde pazar termékei méltó módon hirdetik szülővárosuk dicső jelenét. De természetesen Kroměříž nem csak a sörfőzdéjéről, pontosabban sörfőzdéiről híres, hanem főként a történelmi múltjáról és csodás parkjairól, műemlékeiről. Mi ugyan nem foglalkozunk utaztatással, és természetesen annak kifejezetten örülünk ha a kroměříži sörcsodákat nálunk fogyasztják el, mégsem tudjuk megállni, hogy ne ajánljuk vendégeinknek eme varázslatos kisváros felkeresését. Mindezért, egy-egy cikkünkben szeretnénk Önöknek bemutatni az 1997-ben a legszebb cseh történelmi városnak is megválasztott Kroměříž városának legfőbb nevezetességeit.

Virágos kert
2017 a barokk éve Csehországban. Az év folyamán országszerte számtalan helyen, a megannyi barokk kastélyban, templomban és más műemléknél találkozhatunk érdekesebbnél érdekesebb programokkal, barokk zenei rendezvényekkel, táncos eseményekkel, barokk kulináris élményekkel. Kroměříž városa s azon belül az UNESCO világörökségi listán (az érseki palota és kastélypark mellett) szereplő Virágos kert a barokk év egyik legfontosabb színhelye lesz, hiszen immáron negyedik éve, hogy szeptember elején megrendezik a Hortus Magicus nevezetű barokk fesztivált.

Kolonád
Maga a Virágos kert, más néven Libosad a XVII. századi európai kertépítészet mesterműve. A II. Karel Lichtenstein – Castelkorn püspök megrendelésére Filiberto Lucchese, majd annak halála után Giovanni Pietro Tencalla kertépítészek tervei alapján 1665 és 1675 között építtetett kert (az akkortájt még álló városfalakon túl) egyfajta sajátos ötvözete a reneszánsz olasz és a barokk-klasszicista francia testvéreinek. A Narancskert, a Pisztrángos tó, a Nyúldomb, a Foucault-ingát is magába foglaló varázslatos Rotunda, a 244 méter hosszú Kolonád csak egy-egy a kőfallal körülölelt hatalmas park nevezetességei közül. Érdemes egy jó pá órát rászánni a megtekintésére!

Kert a Rotundával
És ha már egyszer kinézelődtük magunkat a Virágos kertben irány a Maxmilian Sörfőzde saját étterme, az U Mincovny, avagy hosszabb nevén a Restaurace Maxmilian U Mincovny, ahol a sörfőzde aktuálisan teljes szortimentjének megkóstolása mellett pazar ételekkel tölthetjük fel kiürült belső tartalékainkat. Az éttermet a főtértől az érseki kastély előtt, majd a Mlýnská kapun át haladva a püspöki pénzverde épületével szemben a Na Sladovnách – Chobout utcák sarkán találhatjuk

A Virágos kertről további információkat ITT és ITT találhat!

Egy szeretni való szatír – Maxmilian Skrytý Satyr

A kroměříži Maxmilian Sörfőzde láger termékei, a zamatos 10-es Minimaxtól, egészen az erős barnáig mára a Jaromír Sörözők vendégei kedvenceié váltak, és nem véletlenül. Valamennyi sörükön érződik a szakértelem és a minőségi alapanyagok találkozása, melynek végeredménye nem is lehet más, mint egy kiváló minőségű komló alapú finomság. De a Maxmilian nem csupán a klasszikus cseh lágerek terén kíván kellemes meglepetést okozni, hanem a Csehországban is egyre népszerűbb felsőerjesztésű sörök vonalán is.


A 11%-os szárazanyag tartalmú könnyed „csókot”, a Polibek IPA-t már megízlelhette a Jaromír Sörpince közönsége, most pedig egy APA-n van a sor, melynek neve Skrytý Satyr, avagy a Rejtőzködő Szatír. A névválasztás mögött persze nem valami pajzán gondolat áll. Kroměříž város nagy szülötte, a Maxmilian sörfőzde névadója, Max Švabinský festő, grafikus az 1980-as évek derekán készítette el ezt a címet viselő alkotását, mely az alábbi képen megtekinthető.


Magáról a sörről a következőket mondhatjuk el: 12% szárazanyag tartalmú, 5,2% alkohollal megáldott, világos, pasztőrözetlen és szűretlen. Aranysárga, enyhén opálos szín, stabil, fehér hab, közepesen édes malátás íz és hosszabb kicsengésű keserűség jellemzi. Dominál a citrusos, fanyar citromhéjas, illetve trópusi gyümölcsös aroma, mely párosul a szinte már gyógynövényes jellegű komlósság. Éppen ez az újvilági komlóknak köszönhető aromássága, citrusossága teszi APA-vá, azaz American Pale Ale sörré a Satyrt, szemben a testesebb, keserűbb IPA-val, vagy a könnyedebb EPA-val. Ajánljuk eme több mint szerethető szatírunkat minden sörszerető, sörkuriózum kedvelő vendégeinknek.

Mitől csehes egy söröző? - 2. rész

Folytatjuk a Csehország nem csak Prága magazinban megjelent elmélkedést arról, hogy mitől is lehet egy söröző csehes.

"Csehországban a XIX. század utolsó évtizedeitől kezdve már színvonalas kávézók, bárok is megjelentek a színen, és vették át a helyi elit társasági színhelyeinek szerepét. 1918 után pedig kezdtek úgy vélekedni a cseh sörözőkről és a kocsma kultúráról, mint valami szégyellni való dologról amit fel kell, hogy váltson valamiféle magasabb rendű cseh kultúra. A kocsmák azonban továbbra is megőrizték az elengedhetetlenül fontos szerepüket és nem csupán az alacsonyabb osztályba tartozók (munkások, parasztok) számára. Számos író, művész, pl. a már említett Jaroslav Hašek író, Josef Pekař történetíró, Václav Rabas festő, Alfons Mucha festő és még hosszan sorolhatnánk, továbbra is a sörözőket választotta előszeretettel mind ihlet szerzés, mind alkotó műhely céljából. Az amatőr zenészek, énekesek jóvoltából számos, később igen népszerűvé vált dal, zenemű született meg sör társaságában. A különféle politikai pártok, civil szervezetek is gyakorta szerveződtek a helyi sörözőkben, illetve itt tartották meg rendezvényeiket, üléseiket. 
 
Jaroslav Hašek (jobbról a második)
A társadalmi életben betöltött szerep terén a szocializmus alatt sem történt végzetesebb változás, viszont a kocsmák-vendéglők minősége igencsak lezuhant. Az államosított vendéglátóhelyeken sem a sör, sem az étel kínálat nem érte el a korábbi színvonalat. Ekkortájt kezdték el különféle kategóriákba minősíteni őket, minőség és ár szerint, az olcsó, abrosz és normális ételt nélkülöző kocsmáktól a külföldi vendégek számára mutogatható „luxus” intézményekig, ahol már Coca-Cola és rákkoktél is fogyasztható volt. De a leggyakoribb, legnépszerűbb helyeknek a harmadik kategóriás helyek bizonyultak, ahol fehér inges pincérek, olcsó, de nem rossz minőségű (habár kissé egyhangú választékú) ételt tálaltak fel a mindig megfelelő hőfokon és minőségben csapolt sör mellé. Gulyás-rántott hús-vadas, knédli, bramborák féleségek és társaik jelentették a sörökhöz társuló étkek alapját, nem éppen az egészséges étkezést támogatva.

Az U Pinkasu előtt gyülekezők, bebocsátásra várva
A bársonyos forradalmat követő elmúlt 25 évben a cseh kocsma, kocsmai hangulat fokozatosan megváltozott. Egyrészt újból visszakerültek magántulajdonba a vendéglátóhelyek (legalábbis azok, amelyeket nem zártak be) és az új gazdák sokat javítottak a hely és a szolgáltatás színvonalán. Különösen az elmúlt 5 évben zajló kisüzemi / „kézműves” sörfőzde „forradalomnak” köszönhetően a sörök választéka is nagyban megváltozott. Ugyanakkor a fiatalok jelentős része már a számítógép, televízió előtt szerzik az információkat, mobilon kommunikálnak, a szórakozási lehetőségek száma pedig megszaporodott, így az ő számukra már megváltozott a cseh söröző fogalma. A középkorú és idősebb generáció tagjai azonban még ma is megtöltik a kedvenc törzshelyüket, vagy éppen törzshelyeiket, és nap mint nap ugyanúgy diskurálnak egy-két sör mellett a napi fontos dolgokról mint évszázadokkal ezelőtt.

Egy mai, modern cseh söröző
Kis cikkünkből talán érezhető, hogy mi mitől is tartunk csehesnek egy vendéglátóhelyet, de egy kis késztetést érzek arra, hogy felettébb szubjektív véleményünket összegezzem. Nem a söröző-étterem külcsínje a lényeg, nem elsősorban az számít, hogy mennyire dekorálunk ki egy amúgy tiszta és rendezett helyet (persze ez önmagában egyáltalán nem baj, sőt). Jóval fontosabb, hogy a sör legyen jó minőségű és megfizethető (nem csak a pénzesebb elit számára), legyen legalább valami szintén nem vagyonokba kerülő sörkorcsolya, esetleg étel. És ami még fontosabb, hogy a vendéglátós / kiszolgáló közeg ha nem is mosolygós (persze az sem baj), de korrekt legyen, olyan, aki fél litert sört hoz ki ha egy korsót rendelünk, és nem csak azt megközelítő, de soha el nem érő mennyiséget. És mindez kutyafülét sem ér, ha nincsenek a kocsmában törzsvendégek, akik ha nem is nap mint nap, de sűrű alkalmakkor térnek be a sörözőbe, hogy egymással megvitassák a világ dolgait. Mert végül is egy igazi csehes kocsmahangulathoz itthon mi is kellünk, a magyar sörisszák."

Reméljük, hogy a Jaromír Sörözőink mindezek után elég csehesnek tekinthetők, de ha még esetleg nem, akkor tegyünk együtt érte!

Mitől csehes egy söröző? - 1. rész

Az alábbi írás, melyet most két részletben közlünk, mintegy két évvel ezelőtt a Csehország, nem csak Prága (www.nemcsakpraga.blogspot.hu) netmagazinban jelent meg, némi háttér információt nyújtva azon kérdés eldöntéséhez, hogy mitől is csehes egy (akár magyarországi) söröző. Bízunk benne, hogy a Jaromír sörözőinket eme információk tükrében is kellőképpen csehesnek érzik a vendégeink!


"Napjainkban számos fórumon hangzanak el arról szubjektív ítéletek, hogy mely magyarországi cseh sört csapoló vendéglátóipari egység a „legcsehesebb”, a legautentikusabb. Eltérnek rendesen a vélemények egymástól, hiszen valakinek az egyszerűbb pince jellegű sörözők jönnek be, másoknak a cseh fotókkal, feliratokkal, dísztárgyakkal stb. ékesített dizájn éttermek, kocsmák, és még sorolhatnánk a kisebb változatokat. Van aki a csapolási módszerben látja a lényegi különbséget, más a sörválaszték alapján véli csehesnek a helyet. Mindenkinek a maga ízlése szerint. Mégis a cseh söröző, mint sok évszázados önálló fogalom mögött nem a külcsín, és nem is feltétlenül csak az árult sör cseh mivolta áll, ennél azért jóval összetettebb a történet.


Amióta sört főznek a Cseh földeken, azóta léteznek olyan kocsmák, vendéglők, fogadók ahol ezt az italt el is fogyasztják. A sörfőzést és sörfogyasztást előszeretettel támogatták az uralkodók, a földek urai is, hiszen az adók révén igen sok pénz csörgedezett be a kincstárba, másrészt pedig az alattvalók is jóval engedelmesebben, békésebben végezték a dolgukat. A vérnyomást kevésbé megemelő sörivást jóval inkább előnyben részesítették, mint a keményebb alkoholok fogyasztását, melynek révén hőbörgős részegre itták magukat a delikvensek. Mindehhez hozzátehetjük azt is, hogy egy-egy járvány idején a sörivás bizony sokkal biztonságosabbnak bizonyult, mint a víz fogyasztása.


Hamar a napi rutin részévé vált a munka utáni sörözés, és ugyancsak rövid időn belül kialakultak az első írott, íratlan szabályok is. Vasárnaponként és ünnepnapokon tilos volt a sörcsapolás, és elsősorban a városokban megszabták a napi nyitvatartási időt is. Azonban a korabeli feljegyzések alapján nagyon úgy tűnik, hogy nem mindig tartották be ezeket az előírásokat. A sörfogyasztó helyek jóval nagyobb szereppel bírtak az emberek életében mint szimpla szomjoltó kocsmák. Televízió, internet és más kommunikációs terep hiányában a kocsma volt az információ szerzés, megosztás, valamint a szórakozás központja. A sörözgetés mellett folyt a napi diskurzus a szűkebb-tágabb világ történéseiről, de emellett a vendégek itt, a kocsmában verték a blattot, énekelgettek, sőt még amatőr színi előadások is színesítették az amúgy is kellemes hangulatot.


A kocsmai beszélgetések fő témái ugyanazok voltak mint manapság: bűnügyek, helyi pletykák, szép lányok, hűtlen feleségek, pénz, politika és emberi gyarlóságok. A XX. századtól kezdve a korábbiakhoz képest tovább bővült ez a kör és becsöppent a „kötelezően” megvitatandó témák közé a sport is (elsősorban a foci és a jéghoki). A kocsma persze fontos információ forrás volt az állam számára is, ezért nem csoda, hogy az Osztrák-Magyar Monarchiában gyakorta ült a sörözőkben egy-egy besúgó. Mi ezt a csehes kocsmai légkört leginkább Jaroslav Hašek Švejkjéből, illetve Bohumil Hrabal nagyszerű írásaiból ismerhetjük meg.


Ahogyan azt láthatjuk, a cseh kocsma a múltban fontos társadalmi, szociológiai szerepet töltött be, és tölt be a napjainkban is. 1620-ban a fehérhegyi ütközetet követően száműzték a cseh nyelven beszélő arisztokratákat, és egyúttal erős rekatolizáció vette kezdetét, ami azonban csak ahhoz vezetett, hogy a csehek többsége innentől kezdve egyre közömbösebbé vált a vallással szemben. Így a fő közösségi színhelyek nem a katolikus templomok vagy a nemesek palotái lettek, hanem a vendéglők. Ide jártak a település előjárói, külön asztala volt a tanítónak, de gyakorta a helyi pap is be-betért egy kis informális igehirdetésre. A professzortól az útkaparóig mindenki együtt, gyakorta közös asztalnál ivott és vitatta meg az élet nagy dolgait."

A jövő héten folytatjuk! 

Békés karácsonyt és sikerekben gazdag boldog új esztendőt kívánunk!

Már csak pár nap és a hosszú, fárasztó év végén végre átadhatjuk magunkat az önfeledt pihenésnek, a család szeretetének és nem utolsó sorban a kulináris élvezeteknek. Hamarosan itt van újból a várva várt karácsony, és alig másfél hét múlva pedig már el is köszönünk a 2016-os esztendőtől. Mindannyiunk számára elérkezett hát az idő amikor érdemes visszatekintenünk a mögöttünk hagyott évre, sikereinkre, sajnálatos kudarcainkra, örömteli nyereségeinkre és fájdalmas veszteségeinkre.


A mai világban a jövő minden eddigieknél kiszámíthatatlanabb, nem tudhatjuk, hogy milyen kihívásokkal talál meg minket a sors. Ám akárhogyan is alakul a 2017-es év mi Jaromírosok egyet megígérhetünk: a lehetőségeinkhez mérten a jövőben is minden megteszünk, hogy a sörözőink ne csupán mezei vendéglátóhelyek legyenek az Önök számára, ahol csupán a sör és étel elfogyasztása a lényeg. Számunkra az a legfontosabb, hogy a vendégeink érezzék jól magukat nálunk és velünk. Korunk rohanó világában kell, hogy legyenek olyan nyugalmat, kiszámíthatóságot, békét, baráti hangulatot árasztó helyek, melyekre ha be-be térünk végre kiszusszanhatjuk magunkat és helyre tehetjük a mindennapok pörgésében összekuszálódott gondolatainkat. Ilyen kis szigetecskéknek tekintjük sörözőinket, remélve, hogy ezt az érzést a vendégeink számára is át tudtuk és a jövőben is át tudjuk adni. 


Köszönjük azon ezreknek akik ellátogattak hozzánk és életük egy piciny részévé tették vendéglátóhelyeinket, s ami még fontosabb minket. Külön köszönjük mindazoknak akik akár személyesen, akár a Facebook oldalainkon értékelték erőfeszítéseinket. Mind dicsérő szavaik, mind jobbító szándékú kritikáik adnak nekünk erőt a munkánk folytatásához, hiszen a vendégeink támogatása nélkül mit sem érnénk. Ezért törekszünk arra, hogy a jövőben is elnyerjük, illetve megtartsuk kedves vendégeink bizalmát, és ha lépésről lépésre is, de töretlenül tovább emeljük a Jaromír Sörözőink színvonalát.

Minden továbbiak helyet szeretnénk minden kedves vendégünknek békés karácsonyt és sikerekben gazdag boldog új esztendőt kívánni!



Végezetül egy szolgálati információ: Sörözőink december 24-én és 25-én mind zárva tartanak, 26-án azonban a Jaromír Sörbisztró már újból fogadja a karácsonyi ünneplésben megszomjazó vendégeket.

Karácsonyi ajándékötletek a Jaromírtól

Futólépésben közelít a Karácsony, az év legjelentősebb ünnepe, s ha minden jól alakul akkor ismét a szeretet, a nyugalom s a megpihenés napjai várnak ránk. Ám addig még rengeteg a tennivaló, a takarítástól, a karácsonyi menü kiötlésén át az ételek – italok beszerzéséig, a fenyőfa megvásárlásán, és felállításán át az ajándékok beszerzéséig. Bizony ám, sajnos sokunk számára szinte nincs Karácsony az időnként eszeveszett kapkodásba torkoló ajándékvadászat nélkül. Apa, anya, gyerekek, férj, feleség, nagyszülők, testvérek, nagybácsik, nagynénik, barátok, munkatársak és még sorolhatnánk...mindenkit szeretnénk, vagy rosszabb esetben nem szeretnénk, de mindenesetre muszáj legalább valami kis csekélységgel meglepni. 


Azért, hogy egy mikrogrammnyit csökkentsük az ajándékbeszerzéssel járó terheket mi most szeretnénk néhány olyan minőségi ajándékra javallatot tenni, amelyek a Jaromír Sörözőinkben megvásárolhatók. Ezek az ajándékok a Jaromír profiljába illeszkedően természetesen söralapúak, de mégis ki ne szeretne a Karácsonyfa alatt látni a cseh sörfőzdék egy-egy kellemes termékét. Mindjárt az első ajánlatunk egy 5 literes parti hordó, a rakovníki Bakalář sörgyár kellemes Prágai leányka (PRAŽAČKA) sörével töltve. Férfi ajándékozottak számára már a külseje is vonzó, a beltartalmával pedig akár már a karácsonyi családi ebéd során is meg lehet ismerkedni. Ára: 3900 Ft


A második jelöltünk szintén Rakovníkból érkezett, ő pedig nem más, mint a Bakalář Sörgyár 4*2 különféle sörből álló díszdobozos válogatása. Aki szeretné a megajándékozottat megismertetni a cseh sörök különféle változataival az erősebb és gyengébb világoson és a hidegen komlózottan át a barnáig ne is habozzon tovább a döntésével. Ára: 3100 Ft


A harmadik javallatunk pedig a strakonicei Dudák Sörgyár 7+1-es multipackja. Ebben az esetben a díszdoboz nem csupán hétféle (!) kiváló Dudák sört tartalmaz, de egy formás kis pohár is jár hozzá. A több mint barátinak mondható ára: 3100 Ft

Polibek - Maxmilian IPA a Jaromír Sörpincében

A Jaromír sörözőinket jól ismerő vendégeink már megszokhatták, hogy nálunk szinte kizárólagosan, de annál nagyobb változatban a klasszikus cseh láger sörök jelentik a csapolt sörválasztékunkat. A kisüzemi (magyarországi névhasználattal kézműves, vagy éppen tetszés szerint kraft) Maxmilian Sörfőzde idén azonban a kor hívószavának engedelmeskedve nem is egy, hanem mindjárt három felsőerjesztésű sörrel lepte meg a fogyasztóit, melyek közül a Polibek nevű finomság most a Jaromír Sörpincénk csapolt sörválasztékát gazdagítja.


 


Lássunk néhány fontosabb információt erről a söröcskéről. A Polibek név magyarul csókot jelent, mintegy jelezve, hogy ezúttal egy könnyedebb, alkoholban és szárazanyagtartalomban (11%) kevésbé, ám jól megkomponált aromában annál gazdagabb világos IPA (Indian Pale Ale), egész pontosan Session IPA sörről van szó. Ahogyan a többi Maxmilian sör így a Polibek is szűretlen itóka így szemet gyönyörködtetően opálos, kevéssé áttetsző. A sör készítéséhez Petr Skřička sörfőzőmester többféle morva malátát és cseh komlóféleségeket használt fel. A Polibeket megkóstolva többek között a dry hopping (hidegen komlózott) technológiának köszönhetően fűszeres, citrusos ízekkel találkozunk. Közepesen keserű, enyhén száraz utóízű, telt ízhatású. Mindenkinek ajánljuk a könnyed nyár-téli csók megízlelését, így nincs más hátra, mint irány a Jaromír Sörpince!

A bűvös hetes szám: hét sörcsap a Sörbisztróban

Az ezotéria híveinek számára minden szám szent, mégis az egyik kis kedvencnek éppen a hetest tartják. Hét fő erény, hét fő bűn (bár az emberek nagy része szerint inkább a hétfő a bűn), hét szabad művészet, a napok száma egy héten, a 28 napos holdhónap egynegyede, hétpecsétes titok és még napestig sorolhatnánk a hetes szám előfordulásait. Legyen szó a keresztény, buddhista, hindi, taoista vagy éppen a zsidó vallásról, a görög, római, kínai kultúráról mindenhol fellelhető a „mágikus” hetes. 

Ez it az alap ötös, de még van kettő!
A hetes számról szól az ún. Rhind-papiruszról ismert egyiptomi találós kérdés is: „Hét ház van, mindegyikben hét macska. Mindegyik macska hét egeret ölt meg, melyek mindegyike hét szem búzát evett meg. Minden búzaszemből hét kalász lett volna. Mennyi a felsorolt dolgok számossága (összege)?” (16807) A hetedik évet tartják a párkapcsolatok, barátságok, munkahelyi viszonyok vízválasztójának, a magyarok hét törzse, a hét vezérével foglalta el honunkat, és persze heten vannak, mint a gonoszok – tartja a mondás is.


A hetes szám mindenhol jelen van így miért ne legyen nálunk a Jaromíroknál is. Ugyan nem kifejezetten misztikus elgondolásból de a napokban a Jaromír Sörbisztróban működő ötös csapunk mellé beállítottunk még kettőt, így immáron hét sörcsap s ami fontosabb hétféle sör áll a vendégeink rendelkezésére. Hét sör, amelynek kóstolgatását akár a hét egyes napjaira is szétoszthatunk, akár 7 pohár formájában egy este is elfogyaszthatunk. Jöjjön el mindenki, és együtt adózzunk a hetes szám tiszteletére, legyen az akár hétfő, kedd vagy a hét bármely más napja.

Lengyel és cseh üdítő élmények – John Lemon és ZON

A Jaromír sörözőinkbe természetesen többségében azok járnak, akik a kulturált sör- és borfogyasztást kedvelik, de vendégeink között bőségesen akadnak olyanok is, akik vagy egyáltalán nem szeretik vagy az adott helyzetben éppen nem ihatnak az alkoholt. Bizonyára már észrevették, hogy a számukra is tartogatunk érdekességeket, hiszen az üdítőital választékunkban nem is egy, hanem mindjárt két kisüzem termékei is megtalálhatóak.


"Lengyel, magyar két jó barát..." így szól a közismert szólás kezdete, ami a Jaromírokban már inkább ekként módosulhatna: Lengyel-cseh-magyar három jó barát... Ez jellemzi ugyanis az üdítőitalainkat, hiszen közülük a John Lemon a lengyelországi Katowice szülötte, míg a ZON a cseh Magasföld (Vysočina) egyik neves városából, Třebíčből származik. Miért is van szükség egyszerre kétféle különlegesebb üdítő italra, nos erre a válasz nagyon egyszerű. 


A két üdítőital család két különböző stílust képvisel, hiszen a prémium kategóriás, már a nevében is a kreatív fiatalosságot képviselő John Lemon ízig-vérig a XXI. század szülötte, igazi modern, mondhatni új hullámos limonádé, gondos odafigyeléssel válogatott alapanyagokkal s többségében olyan unikális ízekkel, melyeket máshol ritkán vagy egyáltalán nem lehetne megkóstolni. Az ébresztő hatású Yerba Mate-s Yerbata, a Matcha tea felhasználásával készített Matchbata, a zöld citromos, szilvás, rebarbarás, körtés, fekete ribizlis, kóladiós változat, mind megannyi izgalmat rejt.


A ZON ezzel szemben inkább a tradíciót, a cseh limonádé készítés hagyományait képviseli. Ferdinand Kubeš 1879-ben kezdte el palackozni a ZON-jait az általa alapított családi cégben, melyek népszerűsége azóta is töretlen. A ZON üdítők már megjelenésükben is megidézik a múlt hangulatát, és azt az érzést keltik mintha igazi „békebeli” limonádét kortyolgatnánk. A választék is inkább jó értelemben vetten konzervatívabb, hiszen a narancs, a szénsavmentes narancs ízű multivitamin (gyomorégéstől szenvedőknek ajánljuk!) és a lime változatok mellett a kesernyésebb tonicra és a remek kólára terjed ki.
 

A három Jaromírban ugyan egyszerre nem mindig lelhető fel a kétféle üdítőital család minden egyes terméke, de garantáljuk, hogy mindig akad olyan limonádé, amely kellemes társ lehet a számunkra.

Pacal hétvége a Jaromír Sörkertben!

Talán nincs még egy olyan ételünk amely annyira megosztó lenne mint a pacal, a szarvasmarha gyomrából készült ételspecialitás. Van aki elborzad a „frottír törölközőre” hasonlító látványától, és a belsőségekre jellemző erőteljesebb illatától, más pedig már az említésére is puha fehér kenyérrel törölgeti az ajkát. Magyarországon a pacal szinte kizárólag pacalpörkölt formájában van jelen a köztudatban pedig a marha gyomor felhasználási lehetőségei ennél jóval tágabbak. Elég csak körülnézni a nemzetközi konyha világában és mindjárt fellelhetjük a markánsan fűszeres cseh pacallevest, a francia pacalkolbászt, a romániai/erdélyi pacalcsorbát, vagy éppen az olaszok trippa fiorentináját.


Mi itt a Jaromírban ezen a hétvégén kísérletet teszünk arra, hogy a hagyományos pacalpörkölt kedvelőket megismertessük más pacalfinomságokkal, nem kicsit bízván abban hogy a pacaltól alapban félő pacalfóbiásokat vagy pacalszkeptikusokat is eltudjuk egy kis kóstoló erejéig csábítani. Most pedig lássuk, hogy milyen ételkülönlegességeket vetünk be mindezek érdekében. Először is vár ránk egy Pacalleves Mirek receptje szerint, amellyel a klasszikus cseh vonal képviselteti magát. Itália konyhaművészetét idézi fel a Trippa a'la Toscana, s emellett a harmadik pacalétkünk a Fokhagymás tejfölös pacalropogós lesz. 
 

Természetesen nem marad ki a választékból a csülkös pacalpörkölt főtt burgonyával, csak hogy a tradicionális étel rajongói se csalódjanak. Aki pedig még sem adja be pacalevésre a derekát annak sem kell csüggednie hiszen az állandó bőséges ételválasztékunk mellett most Csülkös káposztás sztrapacska juhtúróval várja éhes gazdáját s desszertként Tejfölbe gurított áfonyás knédligombócot szolgálunk fel. Szeretettel várunk mindenkit a Pacal hétvégére, éhen-szomjan maradni senki sem fog!

Liba Napok a Jaromír Sörkertben!

Igen, tudjuk, Donald Trump enyhén szólva meglepetés győzelme a 2016-os amerikai elnökválasztáson minden más hírt erősen a háttérbe szorít, de mi mégis megpróbáljuk a sörre és kulináris élményekre vágyó emberek figyelmét a Jaromír Sörkert liba ételeire terelni. Hiszen ismét közeledik Szent Márton napja, amelyet a Sörkertünk hívei már örömmel várnak. Van is okuk az örömködésre hiszen ilyenkor a hétköznapi étkezésünkből csaknem teljesen (és felettébb hálátlanul) kimaradó libaételek különféle változatait kóstolhatják meg nálunk. Minden további körítés helyett (persze a főételeink mellé köret is jár! :)) lássuk hát az idei libaétel sorunkat, bízván abban, hogy sikerül felkeltenünk az érdeklődésüket!


Liba előételeink:
Libamájpástétom szilva chutney-val és kaláccsal
Libakolbász fatálon csalamádéval, mustárral és kenyérrel
Libaleves gazdagon


Ugye-ugye a nyál már össze is fut a szánkban, pedig a Liba főételek még csak most következnek:

Klasszikus sült libacomb párolt káposztával, hagymás törtburgonyával
Libazúzapörkölt sztrapacskával
Sólet füstös kacsamellel, főtt tojással (na jó, tudjuk, hogy ez nem liba csemege, de mégiscsak rokonok :))
Libacombfilé vadasan, knédlivel


Természetesen eme liba finomságok mellé egy kis Desszert is jár, ami a megszokottakon kívül ezúttal somlói galuska és kerámiában sült almás pite vanília öntettel lesz!

Ugye, hogy meggyőztük Önöket? Jöjjenek, és kóstolják meg liba ételeinket, ami Szent Márton napján és azt követően a készlet erejéig áll a rendelkezésükre. És ha a remek ételek, cseh sörök mellett még Trump vagy Clinton neve
is felbukkan, az se baj, teli gyomorral a világ mindig szebb!


A felhasznált képek ugyan csak illusztrációk, de az étkek valóságos látványa is garantáltan csodás lesz!

Év végi programsoroló, avagy télen is irány a Jaromír Sörkert!

Egyre gyorsuló ütemben záporoznak alá a megsárgult falevelek, fokról fokra hűvösödő időjárással közeledik a tél, az üzleteket is már ellepték a „remekebbnél remekebb” karácsonyi termékek, mindez már visszavonhatatlanul az év vége közelségét jelzi. Bizony, alig két hónap és már vége is 2016-nak, ám ebben a pár hétben még megannyi feladat mellett számos jól megszokott, a mindennapi stresszes életünkben némi pihenőt nyújtó program is vár ránk. Érdemes őket szépen sorba venni!

Liba napok a sörkertben!
Mindenekelőtt már rögtön a jövő héten, egész pontosan november 11-én ismét beköszönt Szent Márton napja, ami természetesen egyet jelent a libalakomákkal. A Sörkertünkben már gőzerővel készülünk arra, hogy több napon át számos izgalmas liba finomsággal lephessük meg vendégeinket, de erről a részleteket majd csak később áruljuk el. November végén, mielőtt végképp elmerülne mindenki a rá váró decemberi program és tennivaló rengetegben egy izgalmas kulináris kalandra csábítanánk vendégeinket. A Jaromír Sörkertben ún. Pacal napok keretében szeretnénk a szóban forgó étel szerelmeseinek örömet okozni, és egyúttal mindazokat is megismertetni vele, akik eddig ódzkodtak megízlelni a magyar (és cseh) konyha eme egyik remek, ám sokak számára rémisztőnek tűnő alapanyagával. 


Alig egy bő héttel később már jön is a Mikulás vagy tetszés szerint a Télapó, ami jeles nap persze elsőre talán nehezen összeegyeztethető egy csehes sörözővel, ám az igazság mi sem áll ettől távolabb. Egyrészt mégis mit gondoltunk eddig, mitől van a Mikulásnak ekkora szép pocakja? A tejtől vagy a kólától, esetleg a fröccstől? No nem, neki bizony igazi sörpocakja van. És mivel minden apuka egyben a saját gyermeke Mikulása is, ezért igyekeznie kell a megfelelő alkat elérésére, és ehhez bizony sok-sok finom cseh sört kell fogyasztania. De félre a tréfával! A lényeg, hogy a Jaromír Sörkert 30 fős belső terme akár kiváló helyszíne lehet egy-egy Mikulás napi gyerekzsúrnak is. 

Egy kis Jaromíros finomság
A december utolsó hetei egyben a különféle elő- és utókarácsonyozások jegyében telnek. Céges karácsony, karácsonyi sörözés a korábbi kollégáinkkal, egyesületi karácsony, klub karácsony, karácsonyi sörözés baráti társasággal, karácsonyi sörözés azokkal a barátokkal, akik nem ismerik vagy nem viselik el az előző társaság tagjait, karácsonyi sörözés azon ismerősökkel akik csak az ünnepek miatt térnek haza külföldről, karácsonyi sörözés azokkal akik már csak a karácsonyi ünnepeket töltik itthon és jövőre külföldön kezdenek új életet...bizony, bizony...december elején elindul a jól ismert karácsonyi sörözés, ünneplés évada. A Jaromír Sörkert említett belső terme eme kisebb társasági ünneplések számára is kitűnő helyszín. De ha valakik kellően bátrak, akár a télen is igénybe vehető külső asztaloknál is fogyaszthatnak, pár pokrócba becsavarva. Az esetleges kiolvasztásukról és belső felmelegítésükről mi gondoskodunk!

Sörkerti "tárlat"
A Karácsonyt követően immáron csak az év végének megünneplése vár ránk, de az nagyon! Előszilveszterezés, szilveszterezés, utószilveszterezés, így szép sorjában. A fenti felsorolt programok mellé még a szerencséseknek mindezekhez társulhat egy-két születésnap, névnap, házassági évforduló stb. is, persze csak azért, hogy végképp ne lehessen panaszkodni az év végi unalomra. A Jaromír Sörözőink, különös tekintettel a Jaromír Sörkertünkre, ahol a legnagyobb étel kínálattal rendelkezünk, mindezen programok, események, rendezvények számára is a vendégeink rendelkezésére állnak. Bátran szervezzen, tervezzen velünk, foglaljon férőhelyet, termet, csak arra kérjük, hogy még kellő időben tegye, nehogy más fürgesége miatt lekéssen róla!

Sörözői kegytárgyak, mütyürök 2. – Jaromír sörpince

Ahogyan azt az előző cikkünkben már felvezettük a vendéglátóhelyek, köztük a mi sörözőink is az idő múlásával kegytárgyak, emléktárgyak vagy más mütyürök bemutatóhelyévé is változik. Ez különösen igaz a Jaromír Sörpincére, ahol a kiszolgáló pult és környéke valóságos kis kincsesbánya, ahol számos kis érdekességet lehet felfedezni.

Jaromír Jágr
Jocelyn Thibault
Kezdjük is a sort az egyik legfeltűnőbbel, pontosabban mindjárt kettővel. Ugyanis a sörcsapok tetejét két kis figura osztja meg egymás közt, teljes békességgel. Az egyik szélen ki más állna, mint a névadó cseh hokisztárunk Jaromír Jágr éppen egy újabb gól ütésére felkészülve, míg a másik oldalon a már visszavonult kapus Jocelyn Thibault iszogatja éppen a frissítőjét.

A Kisvakond és a prágai leányka
Unatkozik?
A sörös korsóknak, poharaknak és más szükséges holmiknak helyet biztosító polcrendszer is tele van kisebb-nagyobb mütyürökkel, illetve részlegesen eltakart képekkel. Fellelhetjük a hazánkban is közkedvelt Kisvakond figurát felettébb kellemetesnek tűnő társaságban, vagy éppen az egyik kedves vendégünk gyermeke által készített műalkotást, melyen az alábbi szöveges – képes felirat olvasható: Unatkozik? Vásároljon (itt, ha valaki nem ismerné fel egy egy mósómaci képe következik)– t! A remekmű elkészítését természetesen Bohumil Hrabal Sörgyári capriccio című művének egyik hallhatatlan mondata ihlette. A mester, illetve a műveiből készített filmrészletek szerte a sörpincében fellelhetőek, ezzel is leróva tiszteletünket a több mint szeretni valóan író egykori cseh fenomén munkássága előtt.

Bohumil Hrabal

Sörözői kegytárgyak, mütyürök 1. – Jaromír sörkert

Ahogy telik múlik az idő minden valamire való sörözőben egyre több, jellemzően kicsiny, elsőre akár oda nem illőnek is tűnő tárgy „jelenik meg”, főként a kiszolgáló rész közvetlen közelében. A sörére és beszélgető társaira bőszen koncentráló vendég talán eleinte észre sem veszi, hogy mennyi kis tárgy, ereklye, a vendéglátó kedvenc kis mütyürje, vagy akár egy-egy vendég által készített, megőrzésre méltó emléktárgy népesíti be a sörözőt, még otthonosabbá téve az egyéb díszítések által is feldobott környezetet. Nincs ez másképp a Jaromír sörözők esetében sem, így most szeretnénk néhányat bemutatni ezek közül a kis mütyürjeink közül.


Először kezdjük a Jaromír Sörkerttel, melynek kiszolgáló pultja mögött a korsók – poharak felett talán fel sem tűnik az a kis polcrészlet, ahol egy valóságos kis hard rock – heavy metal „szentély” áll. Az egykori KISS zenekar tagjai kukucskálnak a sörre szomjas vendégre, sőt néhány tagjuk már műanyag figuraként is megelevenedett. Kellemes szomszédként melléjük került a legendás ausztrál rock zenekar, az AC/DC, valamint a brit Vasszűz, azaz az Iron Maiden „söre”.


Ugyanezen polc másik kis ereklye párja az aktív sportélettől pár éve visszavonult cseh jéghoki fenomén, Dominik Hašek dedikált képe és mellette a New York Rangers NHL csapat gondosan becsomagolt korongja. A sporthoz értők persze jól tudják, de másoknak mi eláruljuk, hogy nem Hašek, hanem a névadónk, Jaromír Jágr játszott egykoron a Nagy Alma eme neves csapatában.


Végül kiragadnánk még egy mütyürt, pontosabban egy kedves vendégünk által mind a profil képével, mind az aláírásával ellátott sörkekszet, amely nem csupán a tehetségét jelzi méltóképpen, de azt is, hogy néhány sörrel meg tud saját maga is birkózni. Ennyit most a Sörkertről, legközelebb a Jaromír Sörpince néhány kis kegytárgyaira hívjuk fel a vendégeink figyelmét.

Miért igyunk sört ... avagy a sörcikk írás szé(p)(lső)ségei

Nap, mint nap tűnnek fel mindazon elmésségek, amelyek újra és újra bizonyítani kívánják a sör, illetve a sörfogyasztás hasznosságát. „8 tudományos indok, hogy miért igyunk sört télen is” szól az egyik hangzatos cím, majd a honlapon az enyhén szólva sem túl tudományos cikket követően egy másik írás már arról szól, hogy mi az a „7 eszköz, amikkel a csajok a böriben (sic!) a pasikat”. Ez van, be kell vallani a sör a legtöbb magát újságírónak tartó szerző kedvenc témája, hiszen bizton számíthat az olvasók figyelmére.


Merő kíváncsiságból körülnéztünk a neten, hogy miféle további hangzatos sörös írásokat lelhetünk fel, amelyekkel a sörivás, illetve a sör más hasznosításának fontosságára kívánják az emberek figyelmét felhívni, és ezen írások már önmagukban is sokat mondó címeiből állítottunk össze egy kis csokrot.
„Napi egy kisebb adag sör nem ártalmas, sőt, még hasznos is lehet olasz kutatók szerint”
„Igyunk sört, mert a tej öl, butít és nyomorba dönt”
„Hogyan nyissunk ki egy üveg sört egy darab papírral?”
„Hogyan tisztítsd meg a jegygyűrűdet sörrel?”
Az igazság az edzés utáni sörözésről – ez fájni fog!”
„Sör, kutya, gyerek: rúgjunk be gyorsan, vagy élvezzük a jó söröket?”
Fogyókúrás és egészségvédő a napi egy korsó sör”
„Igenis izmosít az aktív sörivás”
„Folyóba esett sörtől torzult el a férfi hasa”
„Kihúzta a gyufát! 10 ezer aláírást kell gyűjtenie a férjnek, hogy elengedje sörözni a felesége”
Méregtelenít, táplál és ellazít a sör” és végezetül
„10 tudományos magyarázat arra, hogy a sör jó neked”


Mi hisszük, hogy mindazon kedves vendégeinknek, akik nálunk fogyasztják el remek cseh sör adagjaikat nem kell semmilyen tudományos magyarázat arra, hogy megindokolják, miért is igyanak sört. A finom sör fogyasztása igazi élvezet és egy kellemes hangulatú helyen „elkövetett” sörözés pedig a testet és főképp a lelket is ápolja.

Irány a Jaromír sörpince!

A múlt hétvége nyárias időjárása után pillanatok alatt megérkezett már-már a tél előszelét is magával hozó ősz, a maga hűvösségével, szelességével és csapadékosságával. A sörszerető közönségünknek is nehezen feldolgozható, hogy immáron egy jó fél évre vége a kerthelyiségekben való hosszas tartózkodásnak, sörözgetésnek, az önfeledt szabadtéri szórakozásnak. De ahogy telnek a napok úgy áll át nem csak az ember szervezete, de a gondolkodása is erre az új helyzetre. Ismét rájöhet mindenki arra, hogy a sörözés bizony Magyarországon is elsősorban falak közé szorított kikapcsolódási forma, és a Jaromírokban ősszel-télen sem áll meg az élet, továbbra is ugyanolyan lelkesedéssel és színvonalon fogadjuk vendégeinket. Sőt!


Míg a Jaromír Sörpince nyáron általában kisebb álomba zuhan, hiszen jóval kevesebben kívánkoznak pincébe, mint egy szellős kerthelyiségbe, addig szeptember-októbertől ismét életre kel, és lassacskán megtelik a kellemes pincehangulatot, meleget és remek sört kívánó emberekkel. Ugyan a helyszűke miatt itt az ételválaszték karcsúbb, mint a Sörkertben vagy a Sörbisztróban, de a pince egy valóban sajátos miliővel rendelkezik. Nem a luxus és fényűzés jellemzi, de az otthonosság, barátságosság pótolja mindezen „hiányosságokat”. 


Sok-sok évvel ezelőtt a Jaromír Sörpince volt az egyik első olyan budapesti hely, ahol kitűnő regionális, sőt kisüzemi sörkülönlegességekkel ismerkedhetett meg, az akkortájt még a cseh sörök terén kevéssé járatos magyar közönség. Reményeink szerint a Sörpince továbbra is betölti abbeli küldetését, hogy egy békés menedéket nyújtson mindazok számára, akik egy fáradt nap végén lelazulásra vágynak, egy olyan helyre, amelyre mindig számíthatnak. Nincs is más hátra, mint irány a Sörpince egy-két jópofa sörre, sörkorcsolyára és baráti csevelyre.