Nyári szünetre vonulás előtt

Lassan kezdetét veszi az augusztus, az utolsó nyári hónap és ahogyan azt már az eltelt sok – sok év folyamán az olvasóink megszokhatták ismét egy rövid szünidőre elvonul a Jaromír Krónikák írója, (csak hogy jóízűen egyes szám harmadik személyben beszéljek magamról!) 😊 De mielőtt ezt megtenném álljon itt egy kis rövid visszatekintés. Az elmúlt félév ugyanis a Jaromírok házatáján ismét sűrűre és felettébb tartalmasra sikeredett ahogyan ez várhatóan a jövőben sem lesz másként. Voltak nagy sikereink, mint például az ausztriai vendéglátóhelyünk megnyitása Hohenems városában, amely tele volt és van remek tapasztalásokkal, de volt szomorkás esemény is, mint a legfiatalabb egységünk, a B24 kényszerű bezárása. Sajnos Magyarország napjainkban egy nagyon rögös helyszín, nehéz feladat egy új vendéglátóhelyet gyorsan felfuttatni és rentálbilisan működtetni. De félre bú, vár ránk a tervekkel teli szebb jövő.

A Magyarországon általunk képviselt cseh sörgyáraknál is kiemelt fontosságú volt eddig ez az esztendő. Rakovníkban a Bakalář sörgyár idén a városi főzés kezdetének 570. évfordulóját ünnepli. Ennek alkalmából számos esemény, akció fogadja az év során a sörszerető népeket. A nemzetközi sörpecsét versenyen mind a strakonicei, mind a rakovníki sörgyár termékei remekül teljesítettek, fényesebbnél fényesebb érmeket szerezve. Kiváló húsvéti és nyári sörök születtek, ez utóbbiakat éppen mostanában kóstolhatják meg vendégeink. Vendéglátóhelyeinken együtt szurkolhattunk a jéghoki VB-n a végül diadalmaskodó cseh válogatottnak, az EB-n a magyar csapatnak és még csak most veszi kezdetét a legnagyobb sportfesztivál, az Olimpia, reményeink szerint tele izgalommal és magyar sikerekkel. Összességében még ez a nyár sok-sok élménnyel és remélhetően kikapcsolódással kecsegtet mindenkit, amihez a Jaromírokok akár a vendéglátóhelyeikkel, akár az elviteles üveges, dobozos, vagy akár hordós söreivel hozzá tud járulni. A Sörpince ugyan szokás szerint őszig zárva tart, de a Jaromír a templomhoz vagy augusztus nagyobb részében a Jaromír Sörbisztró a kedves vendégeink szolgálatára áll. Ezúton kívánok még egyszer mindenkinek remek nyarat és reményeink szerint szeptemberben folytatjuk! Üdvözlettel, Munkácsi Zsolt

Az új visszaváltási rendszerről

Magyarországon új korszak köszöntött be a hulladék feldolgozásában…szóltak erről a hangzatos hírek. Ez mit is jelent és mennyiben érint minket és a vásárlóinkat? Erről szól kis cikkünk: Nos 2024 január elsejétől a 0,1 litertől a 3 literig terjedő űrtartalmú műanyag, fém vagy üveg alapanyagú italtermék egyutas csomagolásáért 50 forintos betétdíjat kell fizetni, így szólt a tavaly meghozott rendelet. Ám a rendszer kialakítására és a termékek regisztrálására még biztosítottak egy fél éves határidőt, amelyet a gyártócégek (is) igyekeztek maximálisan kihasználni, így a valóságban csak július elsejétől lépett életbe a rendszer. Ebben a kezdeti időszakban még mindig vannak kérdések a részletekkel kapcsolatban, amelyek még megválaszolásra várnak, de a rendszer mindenesetre beindult. Már lehet látni a belvárosi hulladékgyűjtő edényzetek tartalmát feltáró, majd a közeli élelmiszerboltban az automatáknál sorban álló csapatokat és a mezei lakosság is kezd rászokni a visszaváltó automaták használatára. Ugyan az applikáció működése és így a visszatérített pénz bankszámlára való visszautalása még elég nagy hibaszázalékkal működik, ám a helybeni lehetőség az összeg levásárlására már olajozottan szokott menni. Persze vannak olyan vidéki honfitársaink, akinek akár 30-40 km-et is el kell utazniuk a visszaváltáshoz, de reméljük a rendszer később még tökéletesedik.


De mi közünk nekünk ehhez? Nos ahogyan azt a vendégeink jól tudják, a Jaromírokban elvitelre is lehet söröket vásárolni. A strakonicei sörgyár termékei (és még pár sörféleség) eddig is visszaválthatóak voltak, melyek betétdíját akár magunk fizettük vissza. Ez a továbbiakban sem változik. A rakovníkiak sörei viszont eddig nem voltak visszaválthatóak. Ám az új rendszer beindulásával ennek is vége szakadt és így a palackokra a MOHU által előírtaknak megfelelően új EAN- (vonal-) kóddal és az előírt logókkal is ellátott címkék kerülnek. Ugyanakkor ez egyelőre nem vonatkozik feltétlenül minden termékre, hiszen a július 1. előtt importált sörök esetében nem volt kötelező az új címke, és így még sok új címke nélküli sör maradt a raktárban. Azaz a teljes átállásig még eltelik egy kis idő.
Összességében mi bízunk benne, hogy ez nem csupán egy extra díjat jelent a lakosság számára, amely összeg eltűnik az államháztartást fenntartó bevételek halandó emberek által nem éppen átlátható tengerében. Reméljük, hogy ez az extra lépés tényleg fokozza az eddig maximum a szelektív hulladékgyűjtő edényzetekbe jutó fém-, üveg- és műanyag csomagolóanyagok visszakerülését az újrafeldolgozás rendszerébe.

Túl a csúcson? Csökkenő sörfogyasztás Csehországban.

A közelmúltban jelentek meg a legújabb statisztikai adatok a csehországi sörfogyasztás alakulásáról és ezek riasztó képet mutatnak. A cseh egy főre jutó sörfogyasztás, amely hosszú ideje a világon az első, méghozzá utca hosszal vezetve a többi ország előtt, most erős hanyatlásnak indult. Persze a csecsemőket is beleértve immáron „csak” 128 liter sör, azaz 256 korsónyi ital fejenkénti elpusztítása sem egy megvetendő mennyiség, ám hol vagyunk már a 2005. évi rekordtól, a 327 (!) korsónyi sörtől. Ez a mostani adat minden idők legalacsonyabb értéke és félő, hogy a csökkenési tendencia ezzel nem ért véget. De mi is vezetett ehhez a szomorú állapothoz és vajon van-e kiút belőle? Lássuk tehát a feltételezhető okokat.


Kezdjük azzal, hogy a 2020. évi koronavírus járvány, a vele járó korlátozó intézkedések, a vendéglátóhelyek hosszú ideig történő zárva tartása, valamint az, hogy az óvatosabb fogyasztók ezt követően sem tértek vissza teljesen a kocsmákba csökkentette elsősorban a csapolt sörök fogyasztásának mennyiségét. (Emellett a turisták időszakos elmaradása is érzékeny veszteséget okozott.) Ugyancsak az otthonivás felé tolták el a fogyasztást a sörárak, különös tekintettel a vendéglátóhelyi árak drasztikus emelkedése, amely a mostani háborús viszonyok okozta rezsiköltség növekedéseknek, az általánosan igen magas inflációnak és a csapolt sör Áfája visszaállításának volt köszönhető. Csak 2023-ban 30%-al esett vissza a kocsmai sörözés mértéke, amely elsősorban falusi, kisvárosi sörözők százainak megszűnéséhez és a sörözés, mint társasági tevékenység visszaeséséhez vezetett.


Persze az emberek továbbra is isznak, ám a sörözők, kocsmák helyet inkább a boltok polcairól és ami fontos, sokkal olcsóbban szerzik be a mindennapi szomjoltó italukat. Az otthoni sörözés pedig bármennyire is azt gondolná az ember, de nem olyan mértékű, mint a jó kis vendéglátóhelyi, társasági sörözés, de közel sem. Ám mindezek még így sem voltak elegek a sörfogyasztás visszaeséséhez. Kellet hozzá az is hogy egész Európában, sőt talán a világon is beindult egy változás, melynek köszönhetően mind az alkoholos, mind az alkoholmentes italok választékban hatalmas bővülés állt be. A kiszélesedett választékban pedig a fiatalok, sőt már az idősebb korosztályok tagjai is fordultak el legalább részben a sörtől más innivalók felé. A sörgyárak persze a szortiment bővítésével, különféle ízesített, kevert sörök készítésével próbálják több-kevesebb sikerrel megtartani, visszahódítani a fogyasztókat és ez a küzdelem továbbra is folytatódik. De a klasszikus sörök fogyasztása várhatóan továbbzuhan. Összességében a jövőben tovább várható az egy főre jutó csehországi sörfogyasztás csökkenése, sőt félő, hogy egyszer, a nem is távoli jövőben még a képzeletbeli dobogó első fokáról is leszorulnak a csehek.

Nyári sörök a Jaromírban!

A vendégeink már megszokhatták, hogy ha eljön a nyár, akkor vendégcsapjainkra megérkezik a nyári sör, amelyet alapvetően alacsonyabb alkoholtartalmával, aromásságával, könnyedségével kiváló szomjoltást jelent a kánikulában is. Idén mind a strakonicei sörfőzde, mind a rakovníki sörgyár is előrukkolt a nyári specialitásával, amely bizton mondhatjuk, hogy hamar népszerűségre tett szert. A Jaromír sörözőkben már hamarosan a csapokból csordogál a Dudák Letní (Nyári) speciál ez a kiváló frissítő ital. Alkoholtartalma ugyan „csak” 3 %, de ez pont elég egy kis folyadékpótlással kombinált relaxációhoz. Szárazanyag tartalma: 8,5%. A szűretlen sör készítésekor 4 féle komlót is felhasználtak (Enigma, Fuggles, Mandarina Bavaria és Amarillo). Ezek összessége adja a jellegzetesen finom komlósabb ízvilágát s vele párhuzamosan a könnyed citrusosságát.


A nyári Dudák csak korlátozott mennyiségben áll rendelkezésre, érdemes rástartolni. Ám ha kiürülnek a hordók, akkor sem kell szomorkodnunk, mert érkezik helyette a rakovníki Bakalář sörgyár nyári itókája. A városi sörfőzés 570. évfordulóját ünneplő sörgyár idén egy 11%-os extraktú, 4,2 %-os alkoholtartalmú specialitással rukkolt elő. A szűrt, de enyhe opálossággal kisért sör ugyancsak a kellemes citrusos ízvilágot képviseli, melyet az alap žateci komlón kívül az érlelésnél hozzáadott amerikai Citra komlótobozokkal érik el. Azaz egy igazi hidegkomlós specialitás, és mint tudjuk a Bakalářék alapban is kiváló hidegkomlós söröket, hoplágereket készítenek. Bármelyik sörről is van szó, bátran ihatunk meg belőlük több korsóval is anélkül, hogy megütne minket a nyári hőségben az ital és kellemesen felfrissülhetünk tőlük. Keressétek őket (előbb a Dudákot, utána feltehetőleg július végétől) a Bakalářt és élvezzük együtt a nyarat.