A minőségi cseh sörök és kiváló étkek, azaz a Jaromír sörözők, éttermek kedvelőinek!
A hírhedt Tízcentes sörest I. - Előzmények
František Dostál, a cseh életérzés fotósa
A Facebookon a sörös oldalakon rendszeresen előkerül egy-egy régi, fekete-fehér fénykép, melyek korra és nemre tekintet nélkül önfeledten söreiket kortyolgatva a nyári meleget élvező embereket ábrázolják. A hölgyek urak nem fotómodellek, van bizony némi kis női hurkácska, vagy vastagabb bokácska és óriási férfi sörhas is. Ám nincs pózolás, minden olyan természetes, mintha mi is részei lennénk az adott jelenetnek. Szinte árad a képekből az életszeretet, a természetesség. Van bennük egy pici finom önirónia, de a bántó szándék nélkül. A sörözés bemutatása nem az alkoholfogyasztást dicséri, hanem azt, hogy a sör a csekélyke és emiatt igencsak értékelendő szabadság, lazítás része. És hogy ki készítette ezeket a remek hangulatú képeket? Ő nem volt más, mint František Dostál, Csehszlovákia, majd az önálló Csehország egyik legismertebb fotóművésze, fotóriportere. Az 1938-ban született és 2022-ben elhunyt fotográfus, szinte élete végéig aktív maradt, de legismertebb képeit még a szocialista érában készítette. Bátran mondhatjuk, hogy ami a cseh irodalomban Hrabal, az a szenzációs cseh fotósok sorában Dostál.
Állva inni a sört? Szabad, illik vagy tiltott?
Brünn városában két olyan sörözőt is ismerünk, ahol többnyire nincsenek székek, vagy más, ülésre kitalált bútordarabok, csak magas asztalok. A vendégek egy-két helyen maximum a fal mentén tudnak néhány vékony priccsen megpihenni egyébként pedig csak az asztalokra való támaszkodás vár rájuk. A sörözők igen népszerűek így a sörözni kívánó embereket láthatóan nem zavarja az ülő alkalmatosságok hiánya. De mi is a „hivatalos” vélemény az állva ivásról? Jó-e, rossz-e, szabad-e? Járjuk körbe ezt a témát?
Kezdjük az egyik szélsőséges véleménnyel melyet pár éve egy indiai orvos fogalmazott meg, mely megállapításokat felkapta világsajtó. Nos egy bizonyos Dr. Vipul Rustgi szerint nem szabad állva inni mert attól gyomorbajosok, ízületi gyulladásosok leszünk, károsodik a vesénk, a szívünk, a májunk. Persze nem tudhatjuk, hogy ezt hány évtized alatt érhetjük el, de azért jobb félni, mint megijedni? 😊 Bizony annyiban mindenképpen igaz ez a vélemény, hogy ha állva isszuk a sörünket, akkor könnyen lehet, hogy sokkal gyorsabban le tudjuk gurítani azt és a gyors utántöltés után könnyebben elérjük a pityókás állapotot, amely bizony egy nem túl vidám másnapossághoz vezethet.
Az állva ivás nem is volt mindig, mindenhol engedélyezett sem. Albany államban (USA) például 1934 májusában engedélyezték törvényileg azt és Chicagoban ha minden igaz még mindig tiltott állva inni. Ugyancsak tilos volt egykor a brit haditengerészeknek a hajóikon állva inni. Ugyanakkor azért a legtöbb országban ez a szokás sohasem okozott nagy problémát. Napjainkban pedig már szinte nem is kérdés, hogy iszunk-e állva sört vagy más folyadékot hiszen például a fesztiválok nagy részén is állva fogyasztjuk el a söreinket, legalábbis addig, míg a lábainkban van erő. Utána meg már úgyis mindegy.
Végeredményben szinte mindegy, hogy állva vagy ülve isszuk meg sörünket, a
lényeg, hogy mindezt ne kutyafuttában, hanem lenyugodva, pihenve tegyük. Így a
szomjunkat is oldjuk és egy picit ki is lépünk a mindennapok mókuskerekéből.
Hogyan fotózzunk sört?
Mindenekelőtt tudatosítani kell magunkkal, hogy a sör nem csupán egy ital, hanem élmény, közösség és hangulat. Ennek megragadása többnyire sokkal fontosabb, mint maga. Ám ez csak a kezdet, érdemes néhány fotós ötletet is megfogadnunk. A titok alapvetően a fényekben, a kompozícióban, az őszinte pillanatok megragadásában és a hangulat hiteles visszaadásában rejlik. Egy korsó sör fotózásánál a fény a legfontosabb tényező. Az oldalfény – lehetőleg természetes fény egy ablakból, vagy egy lágy mesterséges fényforrás – kiemeli a sör színét és áttetszőségét, míg a háttérből érkező világítás hangsúlyozza a habot és a buborékokat. A direkt vakut érdemes elkerülni, mert éles csillogást és tükröződést okozhat az üvegfelületen. Kültéri fotózásnál az aranyóra – vagyis a naplemente előtti meleg, lágy fény – különösen kedvező, míg beltéren a meleg tónusú, sárgás vagy borostyán fények teremtik meg a hangulatos, otthonos környezetet.
A sör frissességét nemcsak az időzítés biztosítja – vagyis, hogy közvetlenül töltés után fotózunk –, hanem az is, ha a korsót jeges vízzel öblítjük le előtte, így párás lesz, ami hűs, friss hatást kelt. Megjegyezzük, hogy a profi fotósok a hosszan megmaradó habot szimpla tejszínhabbal vagy borotvahabbal érik el, ám így tönkreteszik az értékes nedűt. A kompozíció is legalább ilyen fontos: a háttér legyen letisztult, például fa, sötét kocsmapult stb., amely nem vonja el a figyelmet a sörös korsóról. Díszítésként jól mutathat mellette egy söralátét, egy kupak, komlótoboz vagy malátaszemek stb.. A képet érdemes alacsony szögből készíteni, mert ettől a korsó robusztusabbnak, hangsúlyosabbnak hat. Persze felülről is lehet, ha maga a hab nem fontos a számunkra, csak a sörös korsó látványa. Ha embereket fotózunk sörözés közben, az őszinteség és a pillanat a lényeg. A legjobb képek elkapottak és nem beállítottak. A technikai beállításokról is sok mindent írhatnánk, de ezt ha a mobilunkat használjuk leginkább a telefon fényképkészítő kapacitása és a szoftveres támogatása határozza meg. Ezért érdemes a mobilunk ebbéli képességeit megismerni, esetleg valamilyen appot letölteni. Összességében egy jó sörös, sörözős fotó nemcsak azt mutatja meg, hogy mi történik, hanem azt is, hogy milyen érzés ott lenni.