Miből igyuk söreinket IV. – Búzasörös korsó

Minden nagyobb sörtípusnak meg van a saját speciális ivóedénye. A különféle korsókról szóló sorozatunk korábbi részében írtunk már a különféle láger sörös korsókról, poharakról, de most távolodjunk el egy kicsit az alsóerjesztésű söröktől. Lássuk hát, hogy a nem csak a bajor vagy belga sörkultúrában meghatározó jelentőségű, de világszerte is nagy népszerűségnek örvendő búzasörünket miből is illik fogyasztanunk. Egy jó búzasör a maga töményebb banános alapíze mellett további összetett ízvilággal is rendelkezik. A búzasörök jellemzően szűretlenek, és olyan formájú poharat igényelnek melyek formája is elősegíti az élesztő és az illóolajok megfelelő eloszlását.


A búzasörös korsók könnyen felismerhetők hosszú, karcsú alakjukról, amelyekben egyebek mellett jobban megőrződik a sör szénsavassága is. Kicsit ugyan hasonlítanak a pilseni típusú sörös korsókra, de a búzasörösnél a pohár teteje kerekebb és fent jobban összeszűkülő. Általában 0,5 literes vagy nagyobb méretűek, így hagyva elegendő helyet a sör dús és stabil habjának. A legtöbb búzasörös korsó alja előbb szűkül, majd felfelé tágul, ezzel is segítve az ízek és illatok kibontakozását. A végén pedig újra szűkül, de csak kis mértékben. A búzasörös korsók gyakorta dombornyomott mintákkal díszítettek vagy a falukon vagy a talpukon. Ezek a felületi egyenetlenségek is segítenek a habképződésben. A belga búzasörök esetében inkább a rövidebb, vastagabb falú poharak a jellemzők. A búzasöröknél persze az intenzívebb habképződés miatt még jobban ügyelni kell a megtöltésükre. De ne fáradjunk rizsszemek beleszórásával mert az csak egy vicces szokás, amely érdemben egyáltalán nem befolyásolja a kemény hab megszületését. Ugyancsak csak afféle értelmetlen, maximum látványos huncutkodás a citromkarika rátűzése a söröskorsó szájára. Ez inkább csak a tiszta korsó higiéniáját rontja le, de nem javítja egy valóban minőségi búzasör aromáját.

František Ondřej Poupě – A modern sörfőzés úttörője

František Ondřej Poupě a cseh sörfőzés történetének egyik legjelentősebb alakja, akit gyakran a modern sörfőzés úttörőjeként emlegetnek. Élete és munkássága során számos újítást vezetett be, amelyek alapvetően megváltoztatták a sörgyártás gyakorlatát, nemcsak hazájában, hanem egész Közép-Európában is. Poupě 1753-ban született a csehországi Česky Šternberkben, és már fiatalon érdeklődést mutatott a tudományos kísérletezés iránt. Sörfőzőként kezdte karrierjét, és hamar felismerte, hogy a korabeli sörgyártás számos hibával és a tudományos ismeretek használatának hiányával küszködik. Az akkori technikák leginkább véletlenszerűek és megbízhatatlanok voltak, ami a termék minőségének ingadozásához vezetett.


Poupě tudományos alapokra helyezte a sörkészítést, mérnöki pontossággal közelítve meg. Elsőként vezette be a hőmérők használatát a sörfőzés folyamatában, ami forradalmi újításnak számított. Megértette, hogy a hőmérséklet szabályozása kulcsfontosságú a maláta megfelelő kezeléséhez és a fermentációs folyamat optimalizálásához. Ezenkívül szorgalmazta a cukortartalom mérésére alkalmas eszközök, például a cukorfok mérő használatát is, amelyet 1768-ban Antoine Baumé fejlesztett ki. Ezek az eszközök lehetővé tették, hogy a sörfőzők pontosabban ellenőrizzék a folyamatokat, így javítva a végeredmény minőségét. Poupě 1794-ben a brünni (mai Brno) sörfőzőmesteri pozícióját töltötte be, ahol nemcsak saját műhelyében dolgozott, hanem tanított is. Munkája során tankönyvet írt, amely A sörfőzés alapjai címet viselte, és az első cseh nyelvű szakirodalom volt a témában. Ez a mű nemcsak a gyakorló sörfőzők számára jelentett fontos útmutatót, hanem tudományos alapot adott a későbbi fejlesztésekhez is.


A sörgyártás mellett Poupě a mezőgazdasági termelés és a malátagyártás fejlesztésében is jelentős szerepet játszott. Hangsúlyozta a minőségi alapanyagok fontosságát, és a helyi termelőket is arra ösztönözte, hogy korszerűbb technikákat alkalmazzanak. Munkásságának jelentősége messze túlmutatott saját korán. Az általa alkalmazott tudományos módszerek alapvető változásokat hoztak a söriparban, és hozzájárultak a cseh sör világhírnevéhez. Bár Poupě élete viszonylag rövid volt – 1805-ben, mindössze 52 évesen hunyt el –, öröksége máig él. A modern sörgyártás alapjait megteremtő munkája révén Poupět a cseh nemzeti büszkeség egyik ikonjává vált. Életének és munkásságának tanulmányozása ma is inspirációt nyújt a söripar szakemberei és történészei számára. Az ő neve összefonódott a minőségi sör fogalmával, és munkássága a tudomány és a gyakorlat harmonikus egyesítésének példája.

Néhány a régmúlt magyar sörszakszavaiból 2.

A cikksorozatunk egy korábbi részében már megtudhattuk, hogy mit is jelent a bozasör, a czankó, a megcsámporodás vagy éppen a rezesedés, most pedig újabb mára már alig használt múltbéli sörszakszavaink jelentéséről rántjuk le a leplet.
Kezdjük a sort a salakkal, amely szó a ma ismerten túl egykor a szűretlen sör (vagy bor) alja, más néven a seprűje jelentését is hordozta. A sör szó régies ser alakja még ma is ismeretes, így a seradó, a serárus szavak egyáltalán nem idegenek. Manapság már kicsit furcsább lenne sörözés helyett serezésről, a sörös helyett seresről, a sörecet helyett pedig a sereczet szavakat használni.

Egykori szavunk a serhányadék…bizony a sör és a szó második tagjának egy bizonyos kombinációját sokan ismerjük, de itt természetesen nem a másnapossághoz vezető út egyik nem kívánt állomásáról van szó. A serhányadék vagy másnéven serhányás a sörfőzés folyamatának azon állomása, amikor a serkádakban a sörélesztő és a képzett serhab az erjedő sör folyadékfelszínére emelkedik.



Egykoron nem szimplán kocsmának hívták azt a helyet, ahol sört csapolt a serkocsmáros, hanem egyenesen serkocsmának, mintegy megkülönböztetve a boros vetélytársaktól. Itt folyt a sermérés, ahol a serkorsókból itták a sert a serező vendégek, időnként sörkorcsolyát falatozva mellé.

Sörkorcsolyát, de nem serkorcsolyát, ez utóbbi ugyanis kissé nagy falatnak bizonyult volna. Ugyanis a serkorcsolya alapvetően azt a csúszdát jelentette, amelyen a serkorcsolyás a hordó söröket a pincébe csúsztatta, illetve az üres hordókat felgurította.

A serkorcsolyásnak volt egy másik jelentésváltozata is, ugyanis így hívták azt, aki olykor olykor vagy akár sűrűn is sok sört fogyasztott. Ennyit így másodszorra a régmúlt sörös szakszavairól, de a sort még folytatni fogjuk.

A Jaromír Krónikák már 10 éves! BÚÉK!

„Tisztelettel üdvözlöm mindazokat, akik (…)  ellátogatnak hozzánk, hogy megkóstolják kiváló minőségű cseh söreinket, a magyar és cseh konyha egyedi fúziójával született ételeinket és megtapasztalják azt, milyen is egy jó kis csehes hangulat itt Budapesten! Örömmel mutatom be Önöknek új, megváltozott honlapunkat, amelyet olvasva a jövőben nem csupán a vendéglátóhelyeinkről, az ott fogyasztható italokról és ételekről kaphat bővebb információkat, hanem számos más Csehországgal, a cseh sörökkel kapcsolatos hírekről, érdekességekről is értesülhet.” 2015 tavaszán így köszöntötte Kiss-Bakos Zoltán a Jaromír Sörözők tulajdonosa az akkor induló honlap olvasóit, ezt a blog alapú, de a műfaján már az elejétől fogva jóval túlnyúló információs, mondhatni sörkulturális oldalt, amely idén ünnepli immáron 10 éven át tartó fennállását.

10 év, közel 440 cikk, csaknem 400 ezer oldallátogatás. Még legszebb álmunkban sem gondoltuk, hogy ilyen hosszú időn át sikerül a Jaromír Sörözők vendégeinek informatív cikkeket biztosítanunk a finom cseh sörök és étkek élvezete mellé. A 10 év folyamán - ahogyan az már az elején is ígértük - a Jaromír Krónikákkal nem egy mezei reklámoldalt sikerült hoznunk létre, amely pusztán a magunk „dicsőségét” hirdeti. Jóval inkább egy sörös magazin született meg, melynek cikkeivel olvasóinkat a sör- és gasztronómia izgalmas világába igyekeztük bevezetni.

Ki volt Švanda, a strakonicei dudás? Mitől zöld a húsvéti sör? Mi is az a nyári sör? Ki volt Klostermann? Mi az a hanzli? Mit kell tudni a malátáról, a komlóról, az élesztőről? Mi az a szalad, mi a loksa? Mikor volt a londoni söráradat? Milyen sörháborúk zajlottak a múltban? Milyen sörkorcsolyák vannak a világban? Mit tudunk a női sörfőzésről? Csak néhány kérdés, melyre az évek során igyekeztünk válaszolni, de felsorolni is nehéz lenne valamennyit. Reméljük sokan olvasták írásainkat, vagy ha nem akkor majd később fogják, ezzel is együtt munkálkodva a magyarországi sörkultúra megszilárdításán. Mi a magunk részéről igyekszünk folytatni a munkánkat és további hasznos, érdekes cikkekkel meglepni a Jaromír Sörözők vendégeit.

Kiss-Bakos Zoltán a Jaromír Sörözők tulajdonosa és a Jaromír Sörözők teljes gárdája nevében jómagam Munkácsi Zsolt, a Krónikák írója kívánok minden kedves olvasónknak cseh sörös élményekben gazdag nagyon boldog új esztendőt!