Közeledik a Húsvét, itt a zöld sör ideje!

Megint eltelt egy szűk esztendő és a szakavatott vendégeink már hetek óta érdeklődnek afelől, hogy idén mikor is kóstolhatják meg a színében is ünnepi húsvéti Dudákot, a nagybetűs Zöld sört! Valóban, Magyarországon a cseh söröket kedvelők körében már elterjedtté vált a húsvéti időszak zöld sör kóstoló hagyománya. Ha nem is mindenki lelkes rajongója ennek a színében furcsa, mondhatni picit talán bizarr sörnek, ám mégis titokban vagy nyíltan igyekszik minden évben megkóstolni. A zöld sörről már mi magunk is sokat írtunk, ám miután minden évben sok új embertársunk csatlakozik vendégeink egyre bővülő táborába, így az újak számára újdonságként, a régebbi vendégeink számára ismétlésként álljanak itt a legfontosabb információk róla.


Csehországban a Húsvétot megelőző nagyhét negyedik napja a Zöld Csütörtök (Zelený čtvrtek) nevet kapta. A hagyomány szerint ezen a napon az embereknek zöld színű ételeket kell fogyasztaniuk, ha azt szeretnék, hogy az év folyamán egészségesek maradjanak. És ha már az étel zöld, miért is ne lehetne a sör is az? A csehországi sörfőzdék közül elsőként, 1998-99-ben a prágai Pivovarsky Dům látott fantáziát a zöld színű húsvéti sör előállításában, amely ötletet később több, kisebb majd nagyobb sörgyár, sörfőzde is átvette. Zöld sört az írek védőszentje Szent Patrik tiszteletére is főznek, de ennek alapban nincs sok köze Csehországhoz és a cseh sörökhöz. Ám több cseh sörfőzde is már Szent Patrik napjára lefőzi a maga „zöldjét” és szinte egész évben főzi, ezzel bővítve ki a divat diktálta értékesítési időszakot.
 
Mitől zöld színű a sör, merül fel rögtön bennünk a kérdés? Nos ezt a „csodát” többféleképpen is el lehet érni. A nagy sörgyárak jellemzően ételszínezéket (pl. brillantkék (E133)) más néven patentkéket használnak, amely egy elterjedt (fagyi, süti, sajtok stb.) ételfesték. A kisebb főzdék egy része búzafűlevet, a japán matcha teát vagy a Spirulina tengeri algát használ. A többiek pedig jellemzően csalán, vagy a csalánból nyert klorofill használatával nyerik el a kívánt zöld színt. A Dudák zöld sörénél egy Nettle tea alaphoz némi természetes csalán aromát, valamint csalánlevélből nyert klorofill rézkomplexet adnak. Csalánt illetve a csalán zöld színét is adó klorofillt ugyan magában is használhatnák, de sajnos így a hő és fény jóval hamarabb megrontaná a sört. A zöld sör ízére általánosságban a csalánnak köszönhetően a malátaédesség és a komlóskeserűség mellett egy leheletnyi fűszeresség valamint jellegzetes füves jellegű csalán aroma jelleg is. Összességében elsősorban frissítő hatású de nem túl erős!


A Jaromírokban természetesen idén is meg lehet kóstolni a Dudák húsvéti zöld sörét, egy 11,8%-os főzés előtti szárazanyagtartalmú 4,8%-os alkoholtartalmú, 35-ös IBU keserűségű finomságot. A csapokra fokozatosan kerül fel már e hét péntektől kezdve (pl. B24), de a biztosabb jelenlétükre a hétfői nappal azaz március 25-től számíthatunk! Ha csak a zöld sör érdekelne minket feltétlenül érdemes előtte érdeklődni, hogy van-e már, vagy van-e még belőle, hiszen a sör mennyiségét illetően korlátozottan áll majd rendelkezésre. Éljen a zöld sör, készüljünk vele a húsvétre!


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése