![]() |
Egyiptomi sörfőző nő |
A minőségi cseh sörök és kiváló étkek, azaz a Jaromír sörözők, éttermek kedvelőinek!
A nők és a sörfőzés I.: a dicső kezdetek
Cseh sörös szólások
Egy korábbi cikkünkben a rakovníki sörgyár híres latin nyelvű jelmondatával („Unus papa Romae, unus portus Anconae, una turris Cremonae, una ceres Raconae”) foglalkoztunk tüzetesebben, most pedig lássunk még néhányat a csehek sörökkel kapcsolatos gazdag szólás-mondás tárházából. Tesszük ezt úgy, hogy olvasóink a cseh nyelvbe is egy kis betekintést tehetnek az eredeti szólásokat is olvasván. Kezdjük mindjárt a sort a cseh sörfőzők általános jelmondatával, melyet a Jaromír sörözők falain is felfedezhetjük. Ez pedig nem más, mint a Dej Bůh štěstí ami nem jelent mást, minthogy Adjon Isten jó szerencsét (boldogságot)! Néhány cseh sörfőzdében látható az alábbi felirat is: Dej si ješte piva sklenku, kdo vi, co tě čeká venku! Ez a mondat nem más, mint egy laza ösztökélés egy újabb sör elfogyasztására, hiszen ki tudja, hogy mi is vár ránk a kinti világban. Jobb a sör a bendőben, mint víz a tüdőben (Lepší pivo v žaludku, nežli voda na plících), így szól a következő aranyköpés, melynek igazságtartalmával nehéz lenne vitatkozni.
Ugyancsak vitathatatlanul igaz „A sör melegít, de nem éget (Pivo hřeje, ale nepálí.)” megállapítás ám sajnos ennek másik változata is, miszerint „A sör melegít, de nem öltöztet (Pivo hřeje, ale nešatí)”. A sörfogyasztást, mint sok minden mást túlzásba is vihetjük és bizony úgy járhatunk, hogy nem marad egy új öltözet megvásárlására. Az hogy „a sörnek köszönhetően szép lesz a testünk” (Pivo dělá hezká těla) a kor ízlése szerint nem éppen helytálló mondat, ám annál több igazság van abban hogy „a habos folyadék leginkább az ágyban való lustálkodásra serkent minket” (Kdo pije mok pěnivý v posteli je lenivý). Ám mindez véletlenül se rettentsen el minket a kellő (de nem túlzott) mennyiségű jó cseh sör elfogyasztásától, hiszen egyrészt „Csak a sör szépíti meg a szomjúságot (Teprve pivo udělá žízeň krásnou)”, másrészt „Ahol sört isznak ott remek az élet! (Kde se pivo pije, tam se dobře žije.) Végezetül álljon itt az a mondat, melyet mindenkinek meg kell tanulnia, aki egy csehországi vagy akár csehes sörözőbe betér: Na zdraví, azaz egészségedre!
Jaromír Jágr 1099!
Vendéglátóhelyeink törzsközönsége számára nem újdonság, hogy a Jaromír sörözők neve az egyik, sőt szerintünk egyenesen a legnagyobb cseh jéghoki játékos legenda, Jaromír Jágr keresztnevéből származik. Attól a Jaromír Jágrtól kölcsönöztük, aki csodálatos módon még mindig aktív, s gyakorta maga is játszik a tulajdonában lévő és a cseh Extraligában szereplő Rytíři Kladno (Kladnói lovagok) nevezetű csapatban.
![]() |
Négy ellen is sikerrel! Az 1099. gól. |
Az ifjú játékosok közé korántsem tartozó Jágr pár nap múlva, egész pontosan február 15-én ünnepli 51. születésnapját, ám a kor egyáltalán nem fogott még ki rajta. Már eddig is számtalan sportági rekordot döntött meg ám legutóbb, mindössze néhány nappal ezelőtt egy olyan rekordot ért el, mely eddig elérhetetlennek tűnt. A cseh örökifjú ugyanis a Třinec ellen vívott meccsen ugyanis belőtte profi pályafutásának 1099. gólját! 1099 gól, szinte elképzelni is nehéz, hogy miként lehet ennyiszer éles mérkőzésen az ellenfél kapujába betalálni. Így vélhette az eddigi csúcstartó, a világ egyik legkiválóbb játékosa, Wayne Gretzky is, aki 1978 és 1999 között lőtte 1098 alkalommal a pakkot a hálóba. Ám Jágr köszönhetően a csöppet hosszabbra nyújt pályafutásának és persze nem mellesleg a zsenialitásának ezt a világrekordot adta át most a történelemnek. Hogy lesz-e 1100 vagy még több lőtt gól, az még a jövő rejtélye, de az biztos, hogy ez a rekord pár évtizedig nem lesz veszélyben. Ezúton gratulálunk a cseh fenoménnek és továbbra is Hajrá Jaromír Jágr, a világ leghíresebb 68-as mezszámú játékosa!
„Una ceres Raconae”– Egyetlen a rakovníki sör
„Unus papa Romae, unus portus Anconae, una turris Cremonae, una ceres Raconae” - így szól a Bakalář sörök szülőhelyének, a Rakovníki Sörgyárnak a középkorból származó egyik jelmondata. Mindazok számára, akik valamilyen „nehezen megmagyarázható” ok miatt nem értik a latin nyelvű szövegeket íme a hevenyészett fordítás: „Egyetlen a római pápa, egyetlen az anconai kikötő, egyetlen a cremonai torony, egyetlen a rakovníki sör.” Egyetlen, azaz unikális vagyis a legkiválóbb.
Sajnos nem találtunk a szólás szerzőjére, vagy eredetére utaló további információkat, de az biztos, hogy ez a mondat sok száz évvel ezelőtt születhetett. A hosszú múltjára utal az 1896-ban megjelent „Az Osztrák – Magyar Monarchia írásban és képben” című sok kötetes alapmű is, melyben már szintén szerepel ez a „régi” mondás. De hogy mi is a pontosabb értelme? Álljon itt egy kis magyarázat. „Egyetlen a római pápa.” Ez valószínűleg a nagy nyugati egyházszakadásnak hívott történelmi időszakra utal, amikor 1378 és 1415/1417 között az egymás ellen küzdő európai hatalmasságok a Rómában és vele szemben Avignonban is választottak egy pápát. Ezek alapján valószínűsíthető, hogy a mondás legkorábban a XV. század elején születhetett. „Egyetlen az anconai kikötő.” Ancona az Adriai-tenger partján fekvő kikötő évszázadokon át, egész pontosan 774-től egészen 1860-ig, annak fennmaradásáig állt a Pápai Állam birtokában. A kellően mély vizű anconai kikötő az egyházi állam számára mind hadi, mind kereskedelmi szempontból egyaránt kiemelt fontosságú helyszín volt. „Egyetlen a cremonai torony.” Cremona, az észak-itáliai város katedrálisának harangtornya méltán kerül a pápával és az anconai kikötővel egy sorba, hiszen az „ún” Torrazzo a maga 112,54 méteres magasságával bronzérmes a világ legmagasabb téglatornyai sorában. És végül a felsorolás utolsó tagja szól a rakovníki sör egyedülállóságáról, amely nem véletlen, hiszen a Bohemia (avagy a cseh földek) a legjobb komló és sörárpaföldek birtokában már a középkorban is a sörgyártás egyik virágzó központjának számított, ahonnan előszeretettel szállították a finom söröket még akár a pápa udvarába is. És ha már kiváló cseh sörökről beszélünk természetes, hogy Rakovník neve rögvest felmerült a múltban ahogy manapság is. Így születhetett meg a máig fennmaradt szólás.