A cseh sörfőzdék helyzete 2025-ben

Ahogyan az már sok-sok éve szokás idén is áttekintjük a cseh sörfőzdék helyzetének alakulását. Az elmúlt évben volt egy olyan félelmünk, hogy a már több mint egy évtizede zajló intenzív sörfőzde bővülési hullámnak végeszakad. Ezt a félelmet erősítette az is, hogy az év elején több, korábban jelentős tőkebefektetéssel alapított kisüzemi sörfőzde, mint például a třebiči is befejezte működését. Valóban, a rezsiárak növekedése, a termelési nehézségek sok főzde esetében az előállított és értékesített sörmennyiség csökkenéséhez és ezáltal a rentábilis üzemelés kockázatosabbá válásához vezetett. Ám mindezek ellenére a sörfőzdék számának növekedése a tavalyi évhez képest sem áll le. Nézzük is meg, hogy mit is mutatnak a számok.


Kezdjük azzal, ami nem változott és ez egyrészt a nagyipari sörgyárak valamint az iskolai sörfőzdék száma. Az előbbi maradt 42 és ez felettébb örömteli. Egyrészt azt jelenti, hogy a nagy multicégek egyelőre feladták a további „racionalizálási” elképzeléseiket, azaz nem zártak be egy-egy kevésbé hatékonyan működő regionális gyárat. Másrészt a független kisebbeknek is sikerült túlélniük ezt az évet is, amelynek még inkább örülünk. Ezért is igyanak a magyarok sok sok strakonicei Dudákot-Klostermannt és rakovníki Bakalářt, segítsük együtt a fennmaradásukat. Ahogyan említettük, az iskolai főzdék száma sem változott, maradt a 14, de ez nem olyan nagy csoda, hiszen a bővülés, csak egy új iskola alapításával lehetne, ami valljuk be őszintén elég nehézkes feladat. De haladjunk tovább. A kisüzemi sörfőzdék száma, ha már nem is nagyon nagy lendülettel, de még mindig tovább bővült. A tavalyi 517-ről a számuk 528-ra változott, de nekünk még mindig az az érzésünk, hogy a csehországi sörfőzde gyarapodási lendület alábbhagyott. A gerilla sörfőzdék száma is még nőtt 2024-hez képest, de már csak 5-6 vállalkozással, amely szintén a hullám csillapodását jelzi. A hírek szerint még közel 20 főzde nyitása várható a jövőben, de ezek a számok már végképp óvatossággal kezelendők, mert van köztük olyan is, amely már évek óta vár, vagy talán már nem is vár a megnyitásra. Összességében jelenleg 730 sörfőzde lehet az országban és ez még enyhe növekedést jelez, de azért érezhető egy nagyobb bizonytalanság is a jövőt illetően. Mit is mondhatnánk, majd meglátjuk! Addig is támogassuk a főzdéket, sok-sok finom cseh sör fogyasztásával!

Híres sörivók 5. - Charles Bukowski

Talán mi magyarok kevésbé ismerjük Charles Bukowski, az amerikai underground irodalom fenegyerekének alakját és műveit, de ha híres sörivókról beszélünk őt mindenképpen meg kell említenünk. Bukowski szenvedélyesen kötődött az alkoholhoz és azon belül kivált a sörhöz, és ezt a kötődését, mondjuk ki őszintén az alkoholizmusát szász százalékig felvállalta. És nem csak felvállalta, hanem egyenesen a maga oldalára igyekezett állítani. Az ital Bukowskinak ugyanis nem csak ital volt, hanem életfilozófia. Szerves részét képezte irodalmi stílusának, személyiségének, mindennapi életének, alkotói munkásságának.


A sör neki mint „kisembernek” menedéket jelentett a nyomasztó valóság elöl. Írógépével és mindennapi sörével alkotott véleményt a modern társadalom képmutatásáról. A sör volt a pszichológusa, a szabadságának szimbóluma, a sokszor önirónikus, humoros vagy éppen drámai, tragikus verseinek inspirálója. Alkoholos önpusztítása egyúttal magát az életet is jelentette a számára ezért nem csoda, hogy a „sörköltő” névvel is illették. A sörivás Bukowskinál nem destruktív, hanem alkotó energiaforrásként működött. Érzése szerint a sör adta a bátorságot ahhoz, hogy őszinte legyen, a hányattatott múlt, vagy a pillanatnyi öröm feldolgozásában.



Charles Bukowski 1920-ban született Németországban és 73 éves korában Los Angelesben hunyt el, de talán némi „meglepetésre” nem alkohol okozta betegségben. Életében könyvek tucatjait, novellák százait és versek seregeit alkotta, melyekből most néhány sörvonatkozású idézetet adunk most közre egy csokorban:

„A sör az írás kenőolaja.” // „A sör nem ítélkezik.” // „Az emberek elhagyhatnak, de a sör mindig ott van.” // „Az élet elég szar tud lenni. De ha van egy söröd, és valami olcsó cigarettád, már nem olyan vészes.” // „Van valami különös dolog abban, amikor hajnali háromkor egyedül iszod a söröd, és rájössz, hogy így vagy a legőszintébb önmagaddal.” // „Szeretem a sört. Szeretem a hideg sört. És ha egy nő hozza nekem, még jobb.” // „Sör nélkül az élet nem volna olyan komoly.”

és végezetül részletek a Sör (Beer) című verséből, Fenyvesi Ottó fordításában:

„nem tudom, hány üveg sört ittam meg
arra várva, hogy a dolgok jobbra forduljanak
nem tudom, mennyi bor és whisky
és sör fogyott,
főleg sör,
azután hogy szakítottam a nőmmel,
vártam, hogy csörögjön a telefon,
vártam, hogy halljam a lépteit,
hogy csörögjön a telefon, (…)

(…) a sör kortyolása,
folyónyi, tengernyi sör,
a rádióból szerelmes dal hallatszik,
a telefon továbbra is néma,
a falak állnak
lent és fent,
és sör van mindenhol.”