Igyunk mértékkel, de milyen sörös űrmértékkel? I. – Nemzetközi példák

Amióta világ a világ az emberek használtak valamiféle mértékegységet. Tették ezt azért mert akár a hosszúságról, akár a szélességről, mélységről, akár valaminek a tömegéről vagy térfogatáról is volt szó valahogyan közös nevezőre kellett jutniuk a másikkal. A Bibliában például a folyadékok esetében a legkisebb egység a log (kb. 3 dl), ennek tizenkétszerese a hin (kb. 3,6 l), ennek hatszorosa a bat (kb. 22 l), s ennek tízszerese a homer (kb. 220 l) volt. Ám a mértékegységek évszázadokon át, sőt évezredeken át különbözőek voltak nem csak a világ vagy másik tájékán, de még sokszor a különböző városokban, sőt az eltérő szakmák körében is. Így természetesen a sörfőzés, sörfogyasztás világában is sokféle űrmértéket használtak. Reménytelen feladat lenne valamennyi nemzet egykori űrmértékét felsorolni, így csak néhány példát ragadunk ki.

Angliában sörfőzdei sörmértéknek a 168.018 litert, azaz a 60 gallont tartották. Az angol barrel amúgy pedig 36 gallon, 163,56 liter volt. Ugyancsak Angol földön volt az ún. firkin is, melyet megszűnését követően még sokáig az Amerikai Egyesült Államokban is használták. Egy firkin 9 gallon, azaz 40,892 liter volt. Súlymértékként is használva 29kg-ot jelentett. Ugyancsak Angliában létezett a kilderkin, mint sörmérték és 16 vagy 18 gallon sört jelentett. Poroszországban tonnában azaz egy nagyobb hordó vagy hordóalakú edényben mérték a sört, amely kb. 114,5 literes volt. Ugyanez a tonna Szászországban már csak 98,27 literre rúgott. Németföldön ugyancsak létezett a kufe is, amely sörmérték Poroszországban 4,58 hektoliter, Szászországban 7,86 hektoliter volt. Kanadában a Sörmérték alapja a 1 pint lett amely 0,58 liter. A pint már egy 1 quart volt (1,16 liter) (azaz 1 liter — 0‘88 quart). 4 quart 1 gallon volt, azaz 4,62 liter, míg 31 gallon már egy barellt azaz egy hordót adott ki. Ugye világos?


Aztán végre történtek lépések, és 1795-ben Franciaoszágban bevezették a litert, eredeti nevén cadilt, elsősorban a köbdecimétert definiálva. Aztán a régi litron szó alapján, amelyet még a bizánci görögökhöz vezethető vissza és még csak 0,831 liternyi folyadékot jelentett literre keresztelték az új mértékegységet, amelyet ezt követően fokozatosan átvették más országok is. Az egyszerre elfogyasztható sört űrtartalma így legelterjedtebben a 0,5 liter / 0,3 liter lett, de ma már a 0,25 l, 0,4 liter is elterjedté vált. Belgiumban a flamand köznyelvben a "vijfentwintiger" és a "drieëndertiger" az ivópoharak leggyakoribb méreteire utalnak, amelyek 25  és 33 centiliteresek. A sörös palackok pedig lehetnek 75  vagy 37,5 centiliter kapacitásúak. És persze angolszász földön egy korsó még mindig angol pint, ami 0,587 liter. De ennyit így egyszerre, mielőtt teljes káosz alakulna ki a fejünkben! A későbbiekben folytatjuk azzal, hogy miként is alakultak a sörös, nem sörös folyadék űrmértékek kicsiny hazánkban.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése