Sorozatunk negyedik részében a honfitársaink által is jól ismert és szeretett Bohumil Hrabalról cseh írófenoménről szólunk, aki a mai napon ünnepelné születésének 111. évfordulóját. Ő már ugyan ezt nem teheti, de mi megtesszük helyette is. Hrabal a 20. századi cseh irodalom egyik kiemelkedő alakja, életében és műveiben is szoros kapcsolatot ápolt a sörrel és a sörgyárakkal. Gyermekkorától kezdve a sörkultúra mélyen beépült mindennapjaiba, és ez az élményvilág meghatározóvá vált írói munkásságában is. Hrabal nevelőapja előbb a polnái majd a nymburki sörgyár könyvelője, később igazgatója volt, míg nagybátyja, Josef Hrabal alias Pepin bácsi egy ideig szintén a sörgyárban dolgozott. A fiatal Hrabal számára a sörgyár és annak munkásai különleges vonzerőt jelentettek; gyakran töltötte idejét közöttük, hallgatva az ő és más kocsmatársak történeteit, melyek később írásaiban is visszaköszöntek. Ezek az élmények mély nyomot hagytak benne, és hozzájárultak ahhoz, hogy írásaiban hitelesen ábrázolja a cseh kisemberek világát.
A minőségi cseh sörök és kiváló étkek, azaz a Jaromír sörözők, éttermek kedvelőinek!
Híres sörivók 4. – Bohumil Hrabal
Igyunk mértékkel, de milyen sörös űrmértékkel? I. – Nemzetközi példák
Amióta világ a világ az emberek használtak valamiféle mértékegységet. Tették ezt azért mert akár a hosszúságról, akár a szélességről, mélységről, akár valaminek a tömegéről vagy térfogatáról is volt szó valahogyan közös nevezőre kellett jutniuk a másikkal. A Bibliában például a folyadékok esetében a legkisebb egység a log (kb. 3 dl), ennek tizenkétszerese a hin (kb. 3,6 l), ennek hatszorosa a bat (kb. 22 l), s ennek tízszerese a homer (kb. 220 l) volt. Ám a mértékegységek évszázadokon át, sőt évezredeken át különbözőek voltak nem csak a világ vagy másik tájékán, de még sokszor a különböző városokban, sőt az eltérő szakmák körében is. Így természetesen a sörfőzés, sörfogyasztás világában is sokféle űrmértéket használtak. Reménytelen feladat lenne valamennyi nemzet egykori űrmértékét felsorolni, így csak néhány példát ragadunk ki.
Angliában sörfőzdei sörmértéknek a 168.018 litert, azaz a 60 gallont tartották. Az angol barrel amúgy pedig 36 gallon, 163,56 liter volt. Ugyancsak Angol földön volt az ún. firkin is, melyet megszűnését követően még sokáig az Amerikai Egyesült Államokban is használták. Egy firkin 9 gallon, azaz 40,892 liter volt. Súlymértékként is használva 29kg-ot jelentett. Ugyancsak Angliában létezett a kilderkin, mint sörmérték és 16 vagy 18 gallon sört jelentett. Poroszországban tonnában azaz egy nagyobb hordó vagy hordóalakú edényben mérték a sört, amely kb. 114,5 literes volt. Ugyanez a tonna Szászországban már csak 98,27 literre rúgott. Németföldön ugyancsak létezett a kufe is, amely sörmérték Poroszországban 4,58 hektoliter, Szászországban 7,86 hektoliter volt. Kanadában a Sörmérték alapja a 1 pint lett amely 0,58 liter. A pint már egy 1 quart volt (1,16 liter) (azaz 1 liter — 0‘88 quart). 4 quart 1 gallon volt, azaz 4,62 liter, míg 31 gallon már egy barellt azaz egy hordót adott ki. Ugye világos?
Aztán végre történtek lépések, és 1795-ben Franciaoszágban
bevezették a litert, eredeti nevén cadilt, elsősorban a köbdecimétert definiálva.
Aztán a régi litron szó alapján, amelyet még a bizánci görögökhöz vezethető vissza
és még csak 0,831 liternyi folyadékot jelentett literre keresztelték az új
mértékegységet, amelyet ezt követően fokozatosan átvették más országok is. Az egyszerre elfogyasztható sört űrtartalma így
legelterjedtebben a 0,5 liter / 0,3 liter lett, de ma már a 0,25 l, 0,4 liter is
elterjedté vált. Belgiumban a flamand köznyelvben a "vijfentwintiger"
és a "drieëndertiger" az ivópoharak leggyakoribb méreteire utalnak,
amelyek 25 és 33 centiliteresek. A sörös palackok
pedig lehetnek 75
vagy 37,5 centiliter kapacitásúak. És persze angolszász földön
egy korsó még mindig angol pint, ami 0,587 liter. De ennyit így egyszerre, mielőtt
teljes káosz alakulna ki a fejünkben! A későbbiekben folytatjuk azzal, hogy miként
is alakultak a sörös, nem sörös folyadék űrmértékek kicsiny hazánkban.
Rakovníki győzelem a 2025-ik évi Sörpecséten
Pár nappal ezelőtt ért véget az immáron 35. alkalommal megrendezésre került legismertebb cseh sörminősítő verseny, a nemzetközi Pivní Pečet, azaz a Sörpecsét. A helyszín, ahogyan az utóbbi években ezúttal is az észak-csehországi Litoměrice városa, ott is a helyi gótikus kastély illetve a Vásárváros volt. Az idei versenyen ismét számos ország sörfőzdéi vettek részt. A sörhöz feltehetőleg szakértő szinten értő zsűritagok, de legalábbis sok sört látott ítészek ezúttal nem kevesebb, mint 37 sörkategóriában vetették össze a palackban beküldött söröket. 215 sörfőzde 1135 söre várt arra, hogy a saját kategóriájukban bírálják őket a végén kihirdetve a legjobbnak ítélteket. Nem kis feladat lehetett, de valljuk be őszintén, mi magunk is szívesen felvállaltuk volna a munka terhét.
A rakovínkiak pedig még szebb eredményeket értek el a viadalon. A 11-12 Balling fokú világos (ležák) sörök kategóriájában a Černovar Světlé tarolt, maga mögé utasította a nymburki és benešovi söröket. Ugyanebben a kategóriában a Bakalář világos is remek ereményt, hatodik helyet ért el. Az alacsonyabb Balling fokú barna sörök között ugyancsak a fantasztikus első helyet szerezte meg a Bakalář tmavy desítkája, azaz a 10-es barnája. Az egy fokkal erősebb, testesebb barnák között pedig a Černovar barna bronzérmet kapott, ami szintén süvegelendő eredmény. Gratulálunk nekik, mármint nem a söröknek, inkább a két sörgyár munkatársainak! Amúgy a 2025. évi összetett viadalt az Európai Sörpecsét kategóriában egy kicsi sörfőzde, a Studánky nyerte meg, míg a Világ Sörpecsét aranyérmet a prágai Trilobit szerezte meg.
Március 8: Boldog Zoltán napot kívánunk! 😊
De idén legyen más ez a nap, ne szorítsuk a háttérbe a férfiak egy jelentős csoportját, mindazokat, akiket szüleik a Zoltán névre kereszteltek. Már csak azért se, mert Zoltán nevű történelmi alakjaink, művészeink nélkül sokkal szegényebb lenne kicsiny hazánk. Hiányoznának Zelk Zoltán rímei, Huszárik Zoltán vagy Fábri Zoltán filmjei, Kocsis Zoltán zongorajátéka, Latinovits Zoltán színjátéka, Kőhalmi Zoltán humoros előadásai. Sportolóink között olyan Zoltánok okoztak nekünk örömet, mint Székely Zoltán párbajtőrvívó, Veres Zoltán műrepülő vagy Czibor Zoltán, Varga Zoltán és Gera Zoltán labdarúgó. De persze ne feledkezzünk meg a leghíresebb Zoltánról Kodály Zoltánról sem, akiről talán kevésbé ismert tény, de nem mellesleg cseh-morva felmenőkkel is rendelkezett.
A Zoltán ősi magyar név még akkor is, ha anno török közvetítéssel jutott el hozzánk. Az arab szultán, szoltán, (szultán) szóból származik, jelentése szerint uralkodó, fejedelem így tulajdonosai büszkék lehetnek keresztnevükre. A Zoltán név 2000-ben még a 10 leggyakoribb választott férfi keresztnév között szerepelt, de azóta visszaszorult. Átadta helyét a Dominikoknak, Olivéreknek, Bencéknek, Benetteknek, Noeleknek és Noleneknek. Summa summárum legyen a március 8-a idén a Zoltánok napja! Tudjuk, Zoltán napot akár március 13-án, június 23-án vagy akár november 20-án is ünnepelhetnénk, de idén csak azért se. Legyen az igazi Zoltán nap a tavasz első pillanatában! Így bíztatunk mindenkit, hogy idén ne csak a hölgyek várják a csokor virágot és csokoládét, hanem a Zoltánok is. 😊 Persze a csokor virágot és a csokit jobb esetben váltsuk fel valami finom cseh sörre vagy más nagyobb tetszést arató ajándékra. Végezetül boldog Zoltán napot kívánunk minden Zoltánnak, köztük a Jaromír Sörözők atyjának Kis-Bakos Zoltánnak!