Vörös láger? Nem! Félbarna!

Cseh és nem cseh sörös körökben is rendszeresen felmerül a kérdés, helyes-e a vörös sör kifejezés, létezik-e vörös sör és ha igen akkor az miben is különbözik a többitől? Mi most részben annak kapcsán, hogy a Jaromírokban mindig fogyasztható egy-két olyan kiváló sör is, amelyeket akár vörösnek is lehetne hívni megpróbálunk tiszta sört önteni a pohárba, vagy inkább a korsóba! Nosza akkor kezdjük is azzal a kulcskérdéssel, hogy van-e vörös sör a világon? A válasz erre egyszerre egyszerű és bonyolult. Kezdjük a szimplább megoldással. Alapvetően egy sör akkor nevezhető vörösnek, ha vörös a színe! Ugye? Rápillantva egy különféle színárnyalatban tündöklő vörös vagy más néven piros, mustszínű, karmazsin, skarlát színű (és még hosszan sorolhatnánk a vörös-piros színek felsorolását) sörre akkor nincs is miről tovább beszélni. A vörös színű sör, az vörös sör! Ám ekkor pusztán a színekről beszélünk, márpedig a sörös és vendéglátós körökben a vörös sör kifejezést gyakorta úgy használják, mintha egy külön sörtípusról lenne szó. Így viszont az alapkérdésre a válasz már bonyolultabb, ezért forduljunk egy kis segítséghez.


A sörök rendkívül gazdag világában a különféle sörtípusok között szorgos szakértők igyekeznek rendet tenni. A sörkóstolók, bírák tevékenységét segítő Beer Judge Certification Program azaz a BJCP néven 1985-ben alapított non-profit szervezet utoljára 2015-ben adott ki egy új útmutatót, mely megnevezi a különféle sörtípusokat és azok jellemzőit. Ez a Guideline három olyan sörtípust is megnevez, amely nevében tartalmazza a vörös kifejezést, ilyen az Ír vörös ale, a speciális vörös IPA, és a Flandriai vörös ale, de ahogyan az látszik ezek mind felsőerjesztésűek és azon belül is a ritkább sörök közé tartoznak. Vörös alsóerjesztésű sör, azaz vörös láger megnevezésű sör azonban nincs. Van viszont Amber Lager, borostyán színű (!) láger, amelyet közmegegyezés szerint is Félbarna Ászoknak (Lágernek) fordítanak! Ezek közé tartozik többek között a nemzetközi félbarna, a cseh félbarna, vagy akár a füstös sör (Rauchbier) stb is. 


Összességében megállapíthatjuk, hogy vörös színű igen sok sörtípusba tartozó sör lehet, a félbarna / borostyán lágertől a Märzennen, a félbarna kelleren át egy brit erős ale-ig, de vörös láger sörtípus nincs, csak félbarna (semi dark vagy csehül polotmavy) vagy borostyán (amber, vagy csehül jantarovy). Persze arról, hogy ez az utóbbi szó mennyire a vörös szinonímája, arról még hosszan lehetne vitázni, de ezt meghagyjuk másoknak. Nekünk az a lényeg, hogy együtt fogyasszunk el mondjuk egy kellemes vörös színű Klostermann félbarnát! 😊

1 megjegyzés: